Ciężarne lochy z komercyjnych ferm trzody chlewnej mogą doświadczać bolesnych stanów, takich jak kulawizna, która jest istotnym wskaźnikiem w ocenie dobrostanu loch. Zbadaliśmy wpływ kulawizny w ostatnim trymestrze ciąży na wydajność reprodukcyjną i stężenie glukokortykoidów łożyskowych u loch. Okresowe oceny ruchu przeprowadzono na dwóch komercyjnych fermach trzody chlewnej przy użyciu zatwierdzonego systemu punktacji 0-5 (od 0: normalny ruch; do 5: zwierzę upadające). Lochy z obu ferm (N = 511) zostały pogrupowane na podstawie ich średniej oceny ruchu. W gospodarstwie 1 wybrano 30 loch i pogrupowano je jako nie kulawe lub kulawe. W gospodarstwie 2 wybrano 39 loch i pogrupowano je jako nie kulawe, umiarkowanie kulawe lub poważnie kulawe. Dane reprodukcyjne (długość ciąży, waga miotu, średnia waga prosiąt, wielkość miotu i liczba prosiąt urodzonych żywych/mumifikowanych/ martwo urodzonych) zostały zarejestrowane w obu gospodarstwach. Ponadto w gospodarstwie 2 odnotowano również wynik wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrostu prosiąt i liczbę prosiąt padłych w pierwszym tygodniu, a także pobrano próbki łożyska w celu określenia stężenia kortyzolu/kortyzonu. Do analizy danych wykorzystano liniowy model mieszany.
Odsetek kulawizn u ciężarnych loch (N = 511) wynosił >40%, a długość ciąży miała tendencję do zmniejszania się wraz z obecnością kulawizny w obu gospodarstwach. W gospodarstwie 2 lochy z umiarkowaną kulawizną miały wyższy stosunek kortyzolu do kortyzonu w łożysku niż lochy bez kulawizny i z ciężką kulawizną.
Podsumowując, kulawizna była wysoka u ocenianych loch, co może zmniejszać długość ciąży loch i zmniejszać skuteczność łożyska w ochronie potomstwa przed reakcją stresową loch.
Parada Sarmiento M, Lanzoni L, Sabei L, Chincarini M, Palme R, Zanella AJ, Vignola G. Lameness in Pregnant Sows Alters Placental Stress Response. Animals. 2023; 13(11): 1722. https://doi.org/10.3390/ani13111722