U świń wirusy grypy typu A i Mycoplasma hyopneumoniae (Mhp) są głównymi czynnikami przyczyniającymi się do zespołu oddechowego świń (PRDC). Wykazano, że wcześniejsze zakażenie Mhp nasia objawy kliniczne zakażenia H1N1 w ciągu pierwszego tygodnia po zakażeniu wirusem. W celu lepszego zrozumienia wzajemnych oddziaływań między tymi patogenami, przeprowadzone badanie miało na celu ocenę bardzo wczesnej reakcji ( 5, 24 i 48 godzin) po infekcji H1N1 u świń wcześniej zakażonych Mhp i w grupie świń nie poddanej takiemu zakażeniu.
Objawy kliniczne i makroskopowe zmiany chorobowe płuc, były podobne w obu grupach na początku w obydwu grupach, tak jak i replikacja wirusa grypy i odpowiedzią antywirusową w płucach indukowaną IFN. Jednakże, predysponowało to zwierzęta do silniejszą odpowiedź zapalnej na infekcję wirusem grypy H1N1, co objawiało się masywnym naciekaniem neutrofilów i makrofagów do płuc i zwiększonej produkcji cytokin zapalnych (IL-6, IL-1 i TNF-a). Tak więc, wydaje się, że te elementy stanu zapalnego odgrywają rolę w zaostrzaniu objawów klinicznych następujących w infekcji infekcji H1N1 po wcześniejszym zakażeniu Mhp.
Céline Deblanc, Mario Delgado-Ortega, Stéphane Gorin, Mustapha Berri, Frédéric Paboeuf, Patricia Berthon, Georg Herrler, François Meurens and Gaëlle Simon; Mycoplasma Hyopneumoniae does Not Affect the Interferon-Related Anti-Viral Response but Predisposes the Pig to a Higher Level of Inflammation following Swine Influenza Virus Infection; Journal of General Virology (2016), 97, 2501�2515 DOI 10.1099/jgv.0.000573