Śmiertelność i zachorowalność wśród nowonarodzonych prosiąt stanowi przyczynę ponoszenia strat ekonomicznych i zagrożenie dla dobrostanu zwierząt. Śmiertelność okołoporodowa jest szczególnie wysoka u zwierząt z niską masą urodzeniową (LBW). Badaliśmy wpływ masy urodzeniowej na morfologię jelita cienkiego, perystaltykę in vivo, aktywności enzymów rąbka szczoteczkowego (laktazy, sacharazy, maltazy, aminopeptydazy A, aminopeptydazy N i dipeptydylopeptydazy IV) i proliferację komórek krypty ( Ki-67, immunohistochemia). Badanie zostało przeprowadzone u zwierząt z prawidłową masą urodzeniową (NBW; 1,47 ± 0,29 kg) i prosiąt LBW (0,84 ± 0,21 kg) w okresie ssania (0, 3, 10 i 28 d na wiek).
Nasze badania nie wykazały wpływu LBW na morfologię jelita, z wyjątkiem związanego z wiekiem wzrostu szerokości kosmków, głębokości krypt i grubości osłonki mięśniowej. Jeśli chodzi o ruchy jelit in vivo, były intensywniejsze u prosiąt NBW w wieku 28 dni w porównaniu do innych grup. Aktywność enzymów kosmków była podobne u prosiąt NBW i LBW. Aktywność laktazy była wyższa w proksymalnej części jelita cienkiego w porównaniu do dystalnej części. W proksymalnej części jelita cienkiego działanie sacharazy i maltazy rosła od 10 do 28 dnia życia prosiąt, podczas gdy w dystalnej części jelita cienkiego, jej największą aktywność zanotowano w 28 d.ż. prosiąt. Nie zaobserwowano wpływu masy urodzeniowej na indeks proliferacji Ki-67. Jednak w 10 d.ż. prosięta miały mniej proliferujących komórek w porównaniu do noworodków i prosiąt w wieku 28 d. Marker uszkodzenia śluzówki jelit, białko wiążące kwasy tłuszczowe (I-FABP), był niewykrywalny w LBW i NBW prosiąt w ciągu całego okresu badania.
Podsumowując, masa urodzeniowa nie miała wpływu na rozwój i funkcję jelit cienkich. Jednakże wyniki wskazują, że rozwój i funkcji jelita cienkiego zmienia się z wiekiem.
V. Huygelen, M. De Vos, S. Prims, H. Vergauwen, E. Fransen, C. Casteleyn, S. Van Cruchten, C. Van Ginneken. Birth weight has no influence on the morphology, digestive capacity and motility of the small intestine in suckling pigs. Livestock Science. Volume 182, December 2015, Pages 129–136. doi:10.1016/j.livsci.2015.11.003