Wzbogacanie środowiska w chowie trzody chlewnej jest wymogiem prawnym zgodnie z obowiązującymi przepisami UE, ale niektóre zalecane materiały mogą powodować zapchanie się odpływów w systemach z rusztowaniem. Drewno jest materiałem organicznym, który może być kompatybilny z systemami rusztowymi. W tym badaniu oceniono wykorzystanie wzbogacania środowiska tuczników (trzy gatunki drewna i gumową podłogową zabawkę) i zbadano związek między użytkowaniem a szkodliwymi zachowaniami oraz fizjologicznymi i fizycznymi miernikami stresu i urazów. Zbadano również indywidualne różnice w stosowaniu wzbogacania w kojcu. Świnie (w wieku 12 tygodni; tydzień 0) były trzymane w 40 kojcach po siedem świń (n = 280). Jeden z czterech różnych elementów wzbogacających (klocek: świerk, modrzew, buk lub gumowa zabawka podłogowa) został losowo przypisany do każdego kojca (10 kojców / jeden typ zabawki). Zachowanie każdej indywidualnie oznakowanej świni obserwowano w sposób ciągły na podstawie nagrań wideo wykonanych przy sześciu różnych okazjach (dwa razy w tygodniu 2, 4 i 7; 1 godzina na okazję). Indywidualne urazy ogona / ucha i ślady łez rejestrowano co 2 tygodnie. Próbki śliny do analizy kortyzolu pobierano od trzech świń na kojec co 2 tygodnie. Świnie zostały wybrane w oparciu o zbliżenia się do eksperymentatora w pierwszym dniu pobierania próbek i sklasyfikowane jako „Podchodzące”, „Neutralne” lub „Unikanie”. Ich ciała sprawdzono pod kątem uszkodzeń ogona i potencjalnego uszkodzenia jamy ustnej.
Czas spędzony na zabawie był wyższy u świń w kojcach zabawkami ze świerka i gumy niż z modrzewiem i bukiem (P <0,001). Świerk zużył się najszybciej i był najłagodniejszym gatunkiem drewna (P <0,001). Wysokie użycie świerka nie było spowodowane konsekwentnym wysokim zużyciem przez tylko niektóre świnie. Nie odnotowano wpływu rodzaju zabawek na żadne inne zachowanie, ale stosowanie wzbogacania było dodatnio skorelowane z zachowaniami szkodliwymi na poziomie kojca (p <0,001). Świnie gryzące świerk miały nieco bardziej nasilone uszkodzenia ogona niż te mające w kojcach buk (P <0,05). Kortyzol ślinowy nie różnił się między kojcami, ale był wyższy u świń „Unikanie” niż „Podchodzące” (P = 0,04). Nie znaleziono wyraźnych uszkodzeń jamy ustnej, które można by przypisać użyciu drewna.
Badając wykorzystanie wzbogacania zarówno na poziomie kojca, jak i indywidualnego, uzyskano pełniejszy obraz tego, w jaki sposób świnie korzystały ze wzbogacenia. Drewno wydaje się być bezpiecznym materiałem do stosowania jako wzbogacanie środowiska dla świń, a bardziej miękkie gatunki drewna były preferowane przez świnie o równych preferencjach dla gumowej zabawki podłogowej.
Jen-Yun Chou, Rick B. D’Eath, Dale A. Sandercock, Keelin O’Driscoll, Enrichment use in finishing pigs and its relationship with damaging behaviours: Comparing three wood species and a rubber floor toy, Applied Animal Behaviour Science, Volume 224, 2020 https://doi.org/10.1016/j.applanim.2020.104944.