Afrykański pomór świń (ASF) rozprzestrzenił się na Azję Wschodnią, gdzie ma destrukcyjny wpływ na produkcję wieprzowiny. Jednak wpływ ASF na światowy rynek wieprzowiny jest słabo zbadany. Do zbadania wpływu różnych skal epidemii na ceny wieprzowiny oraz na ceny innych rodzajów żywności i pasz dla zwierząt wykorzystano dwa połączone globalne modele ekonomiczne. Uwzględniono pięć scenariuszy, w których produkcja trzody chlewnej w Chinach pozostaje stała (S0) lub jest zmniejszona o 20, 40, 60 lub 80% (S20 i tak dalej).
Nasze symulacje zakładają redukcję pogłowia trzody chlewnej, co prowadzi do spadku produkcji wieprzowiny w Chinach o 10–40 Mt w czterech scenariuszach reprezentujących coraz poważniejsze scenariusze epidemii ASF. Oznacza to cięcia o 9–34% w światowej produkcji (120 Mt w 2018 r.) w porównaniu ze scenariuszem odniesienia bez epidemii ASF. Ten spadek produkcji doprowadziłby do wzrostu światowych cen wieprzowiny o 17–85%. Popyt i ceny innych rodzajów żywności, takich jak wołowina i drób, rosną, podczas gdy ceny kukurydzy i soi wykorzystywanych do pasz spadają. W najgorszym scenariuszu (S80) ceny kukurydzy i śruty sojowej spadają odpowiednio o 5% i 2%.
W Chinach obserwuje się niewielki spadek średniej dostępności kalorii na mieszkańca, co wskazuje na znaczenie zaspokojenia potrzeb żywieniowych populacji o niskich dochodach. Poza Chinami prognozy dostępności kalorii są zróżnicowane, odzwierciedlając bezpośredni i pośredni wpływ epidemii afrykańskiego pomoru świń na rynki żywności i pasz.
Mason-D’Croz D, Bogard JR, Herrero M, et al. Modelling the global economic consequences of a major African swine fever outbreak in China. Nat Food 1. 2020; 1: 221–228. https://doi.org/10.1038/s43016-020-0057-2