Wielu autorów zajmowało się stosunkami HW/BW (masa serca do masy ciała) i (LV+S)/RV (lewa komora + przegroda do prawej komory) jako potencjalnymi wskaźnikami nieprawidłowości serca u świń. Jednak zgoda co do normalnych zakresów dla tych parametrów pozostała nieuchwytna, a badania nad tym, jak te wskaźniki zmieniają się w ciągu życia świni, były ograniczone.
Głównym celem tej pracy dyplomowej było skrupulatne ustalenie wyjściowych parametrów HW/BW i (LV+S)/RV u zdrowych świń w różnych grupach wiekowych. Jako cel drugorzędny staraliśmy się obliczyć te parametry u wybranej grupy świń dotkniętych różnymi zdiagnozowanymi patologiami, a następnie porównać te wartości z wcześniej określonymi normalnymi zakresami. To kompleksowe badanie objęło łącznie 267 świń w różnych kategoriach wiekowych.
Po przeanalizowaniu zebranych danych, nasze wyniki sugerują, że badanie to z powodzeniem określiło normalne parametry dla stosunku HW/BW i (LV+S)/RV w różnych grupach wiekowych świń. W szczególności zaobserwowaliśmy zauważalny trend, w którym stosunek HW/BW wykazywał stopniowy spadek, podczas gdy stosunek (LV+S)/RV doświadczał stopniowego wzrostu w trakcie życia świni.
Należy jednak podkreślić, że ani stosunek HW/BW, ani (LV+S)/RV nie okazały się markerami różnicującymi dla określonych patologii, w tym zaburzeń serca, w zakresie tego badania. Niemniej jednak nasze wyniki wskazują, że chore świnie wykazują tendencję do wykazywania wyższego stosunku HW/BW i obniżonych wartości (LV+S)/RV w porównaniu z ich zdrowymi odpowiednikami. Co więcej, dodatkowe badania w tej dziedzinie są niezbędne w przyszłości w celu ustalenia jasnych parametrów diagnostycznych dla nieprawidłowości serca u świń.