Każdego roku miliony prosiąt w komercyjnych gospodarstwach produkcyjnych mają obcinane ogony, aby zmniejszyć częstość ich gryzienia. Chociaż wiadomo, że ta procedura jest bolesna, prosiętom w Stanach Zjednoczonych często nie zapewnia się zniesienia świadomości ani znieczulenia w celu uśmierzenia bólu. Celem tego badania była ocena multimodalnego podejścia do radzenia sobie z bólem przy obcinaniu ogonów u prosiąt, przy użyciu 0,4 mg / kg meloksykamu (MEL), 0,04 mg / kg buprenorfiny (BUP) oraz kremu do stosowania miejscowego zawierającego środek znieczulający zwany lidokainą (MAX ). Skuteczność każdego leku i kombinacji tych leków oceniono za pomocą wskaźników behawioralnych, wokalizacji i analizy wyrazu twarzy zwierząt. W badaniu oceniano także, czy prosięta płci męskiej i żeńskiej reagowały inaczej na ból lub na leczenie bólu. Badaniu poddano czterodniowe prosięta z 14 miotów (n = 165 ogółem), a prosięta z miotu losowo przydzielono do jednego z sześciu możliwych zabiegów: MEL, BUP, MEL + BUP, MEL + BUP + MAX, bez leczenia (grupa kontrolna z obcinanym ogonem) lub pozorowana (kontrola bez obcinanego ogona). Leki podawano domięśniowo (MEL, BUP) lub miejscowo na ogon (MAX) 20 minut przed obcinaniem ogona.
Prosięta, którym podano MEL + BUP i BUP, wykazywały znacznie mniej zachowań bólowych niż prosięta w grupie MEL i te, które nie otrzymywały leczenia. Wyraz twarzy prosiąt MEL + BUP + MAX i BUP również wskazywał na dużo mniejszy poziom dyskomfortu niż prosięta w grupie bez leczenia. Nie było znaczących różnic w wokalizacji między prosiętami leczonymi a grupą nieleczoną. Zarówno zastrzyki, jak i obcinanie wywoływały wokalizację u prosiąt o podobnej częstotliwości, mocy i energii. Nie stwierdzono istotnych różnic w zachowaniu, wyrazu twarzy ani wydawanych dźwiękach między samcami i samicami prosiąt.
U wszystkich grup leczonych buprenorfiną obserwowano złagodzenie bólu związanego z obcięciem ogona, co sugeruje, że podawanie opioidów jest bardzo skuteczne w leczeniu bólu prosiąt.
Abbie V Viscardi, Patricia Turner, 12 A multimodal approach for piglet pain management after tail docking, Journal of Animal Science, Volume 97, Issue Supplement_2, July 2019, Pages 6–7, https://doi.org/10.1093/jas/skz122.011