X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Narzędzie do wczesnego wykrywania tusz dzików zakażonych ASF

Celem niniejszej pracy jest przedstawienie zaleceń dotyczących opracowania strategii wyszukiwania tusz dzików zarażonych ASF.

27 kwiecień 2022
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

W niniejszym badaniu przeanalizowano czasowe i przestrzenne rozmieszczenie znalezionych martwych tusz dzików z pozytywnym wynikiem na afrykański pomór świń (ASF) od 2017 r. do stycznia 2021 r. w krajach europejskich dotkniętych chorobą: Bułgarii, Estonii, Niemczech, Węgrzech, Łotwie, Litwie, Rumunii, Polsce, Serbii i Słowacji. W tym okresie potwierdzono łącznie 21 785 przypadków w 19 071 unikalnych lokalizacjach. Analiza czasowa zagregowanych przypadków w poszczególnych miesiącach wykazała, że w większości krajów położonych na południowych szerokościach geograficznych liczba zachorowań była wyższa w okresie od stycznia do kwietnia, natomiast w krajach położonych na północnych szerokościach geograficznych nie zaobserwowano wyraźnego wzorca czasowego. Przestrzenno-czasowa funkcja K wykazała, że tusze dzików z pozytywnym wynikiem na obecność ASF były skupione w czasie, co było najbardziej widoczne w odległości 2 km i w ciągu 1 tygodnia. Skalibrowano hierarchiczny model przestrzenny Bayesa, aby ocenić związek między prawdopodobieństwem znalezienia tusz dzików z pozytywnym wynikiem na obecność ASF a czynnikami krajobrazowymi (tj. obecnością ścieżki i drogi utwardzonej), użytkowaniem terenu i liczebnością dzików.

Wyniki wykazały najwyższe prawdopodobieństwo znalezienia tusz dzików z wynikiem pozytywnym na obszarach przejściowych między lasem a krzewami, zielonymi obszarami miejskimi i lasami mieszanymi. Obecność ścieżki i większa liczebność dzików również nieznacznie zwiększyły prawdopodobieństwo znalezienia padłego dzika z wynikiem pozytywnym na obecność ASF.

Podsumowując, niniejsza praca ma na celu dostarczenie zaleceń do opracowania strategii wyszukiwania tusz dzików zarażonych ASF, co jest kluczowym działaniem w zarządzaniu chorobą, nie tylko dla celów nadzoru (tj. wczesnego wykrycia wprowadzenia i regularnego monitorowania w celu zrozumienia epidemiologii i dynamiki), ale także dla kontroli, czyli usuwania zarażonych tusz jako źródła wirusa.

Allepuz A, Hovari M, Masiulis M, Ciaravino G, Beltrán-Alcrudo D. Targeting the search of African swine fever-infected wild boar carcasses: A tool for early detection. Transboundary and Emerging Diseases. 2022; 1-11. https://doi.org/10.1111/tbed.14504

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji