X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Nasienie knura wektorem pategenów wirusowych

Zapobieganie zanieczyszczenia nasienia wirusami powinno być priorytetem ze względu na to, że znacznie łatwiej zapobiegać zanieczyszczeniu niż eliminować go z nasienia.

13 styczeń 2016
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

W nasieniu knurów można wykryć wiele wirusów. Niektóre z nich są na liście Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), a w konsekwencji oznacza to, że te patogeny mają istotne znaczenie społeczno-gospodarcze i / lub dla zdrowia publicznego. Wpływa to na międzynarodowy handel zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego.

Sztuczne zapłodnienie (AI) jest jednym z najczęściej stosowanych technik w rozrodzie w hodowli trzody chlewnej na całym świecie. To szerokie zastosowanie pozwoliło producentom świń korzystać z najlepszej genetyki przy niższych kosztach w porównaniu do naturalnego krycia. Jednak szeroka dystrybucja przetworzonych dawek nasienia do AI doprowadziła do wzrostu ryzyka szerokiej transmisji patogenów wirusowych świń. Zanieczyszczenie nasienia może być wynikiem infekcji knura lub mogą wystąpić podczas pobierania nasienia, przetwarzania i przechowywania. To może doprowadzić do pogorszenia jakości nasienia, śmiertelności embrionalnej, infekcji błony śluzowej macicy oraz ogólnoustrojowej i / lub choroby u samicy biorcy.

Obecność patogenów wirusowych w nasieniu może być oceniana poprzez znalezienie wirusa, kwasu nukleinowego wirusa, lub pośrednio przez pomiar przeciwciał surowicy u knura. Najlepszym sposobem, aby zapobiec przenoszeniu chorób poprzez nasienia jest zapewnienie aby knury w centrach AI były wolne od choroby (czyli badania wstępne nowych knurów), stosowanie bardzo rygorystycznych protokołów bezpieczeństwa biologicznego, wykonywanie rutynowego monitorowania zdrowia knurów w trakcie ich pobytu w centrum AI i badanie nasienia przed dostawą. Środki te dają producentom wysoki poziom pewności, że AI jest bezpieczne.

Maes D, Van Soom A, Appeltant R, Arsenakis I, Nauwynck H. Porcine semen as a vector for transmission of viral pathogens. Theriogenology (2015), Sep 26.
doi:10.1016/j.theriogenology.2015.09.046.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji