X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Porównanie nowej metody szybkiego pobierania próbek z surowicą i zeskrobinami z migdałków w celu wykrycia PRRSV u zakażonych loch

Wyniki sugerują duży potencjał zeskrobin z jamy ustnej i migdałków jako nowego, praktycznego i szybkiego narzędzia do wykrywania RNA PRRSV u loch w celu oceny statusu stada loch.

9 kwiecień 2025
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Obecnie dostępnych jest niewiele praktycznych metod monitorowania statusu PRRSV u loch. Powszechne metody pobierania próbek od loch, takie jak pobieranie próbek surowicy i zeskrobiny z migdałków, wymagają krępowania poszczególnych loch i są pracochłonne, czasochłonne, stosunkowo inwazyjne, a zatem mają ograniczone zastosowanie w warunkach produkcji na dużą skalę. W związku z tym potrzebna jest praktyczna i szybka metoda pobierania próbek od dużej liczby loch.

Cel i metody: Badanie to miało na celu opracowanie nowej metody pobierania próbek, nazwanej zeskrobiną z jamy ustnej i migdałków (TOSc) oraz porównanie TOSc z surowicą i zeskrobiną z migdałków pod względem wskaźnika wykrywalności PRRSV qPCR i wartości Ct u trzydziestu loch, trzydzieści dni po wybuchu PRRSV. TOSc zawiera mieszaninę płynów ustnych i wysięków z migdałków z jamy ustnej lochy, pobranych w ciągu kilku sekund bez krępowania zwierząt.

Wyniki: Liczbowo, próbki TOSc miały wyższy wskaźnik wykrywalności PRRSV qPCR (100%) w porównaniu do surowicy (16,8%) i zeskrobin z migdałków (73,1%). Ponadto próbki TOSc miały niższe średnie wartości Ct (29,7) niż zeskrobiny z migdałków (30,7) i surowica (35,2). Nie było znaczącej różnicy we wskaźniku wykrywalności między TOSc a zeskrobinami z migdałków, podczas gdy istniała znacząca różnica między surowicą a zeskrobinami z migdałków, a także między surowicą a TOSc. Pod względem wartości Ct nie było statystycznie istotnej różnicy między TOSc a zeskrobinami z migdałków, podczas gdy istniała istotna różnica między zeskrobinami z migdałków a surowicą i TOSc a surowicą.

Wnioski: Nasze wyniki sugerują duży potencjał TOSc jako nowego, praktycznego i szybkiego narzędzia do wykrywania RNA PRRSV u loch w celu oceny statusu stada loch.

Li P, Poeta Silva APS, Carnevale de Almeida Moraes D, Yeske P, Osemeke OH, Souza Magalhães E, De Sousa E Silva G, Lima Linhares DC. Comparison of a novel rapid sampling method to serum and tonsil scraping to detect PRRSV in acutely infected sows. Preventive Veterinary Medicine. 2024; 223: 106082. https://doi.org/10.1016/j.prevetmed.2023.106082.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji