W celu poprawy dobrostanu loch opracowano alternatywę dla kojców porodowych. Alternatywne systemy porodowe zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić losze więcej miejsca, dzięki czemu ma większą swobodę ruchów podczas okresu laktacji. Przedstawiony eksperyment był częścią większego badania porównującego wyniki i zachowanie lochy i prosiąt w dwóch systemach porodowych. W jednym systemie po oproszeniu lochy były trzymane w kojcach z blokadami od 5 dni przed porodem do 28 dni po porodzie (N = 15 loch; prosiąt urodzonych =187). W innym systemie lochy były początkowo umieszczone w kojcach na 3 dni przed oproszeniem do dnia 4 laktacji, po czym usuwano blokady w kojcu aż do odsadzenia w wieku 28 dni (N = 16 macior; prosiąt urodzonych=176). Celem było porównanie zachowania loch i prosiąt w obydwu typach kojców w dniach 1-6.
Lochy w obydwu systemach spędziły większość swojego czasu leżąc (88-94% czasu w blokadach, 72-94% czasu w kojcach) i nie zaobserwowano żadnej różnicy pomiędzy systemami jesli chodzi o czas spędzony na staniu, siedzeniu lub leżeniu w dniach 1-6. Lochy w kojcach bez blokad kontaktowały się i dotykały swoje prosięta częściej niż lochy w blokadach. Prosięta w kojcach bez blokad spędzały mniej czasu nieaktywna w stosunku do prosiąt w kojcach z blokadami.
Obecne badania wykazały, że konstrukcja systemu kojców może wpływać na zachowanie lochy, pozwalając na więcej interakcji między lochami i ich prosiętami.
Kirsty L. Chidgey, Patrick C.H. Morel, Kevin J. Stafford, Ian W. Barugh. Observations of sows and piglets housed in farrowing pens with temporary crating or farrowing crates on a commercial farm. Applied Animal Behaviour Science. Volume 176, March 2016, Pages 12–18. doi:10.1016/j.applanim.2016.01.004