X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Ocena wpływu dodatkowej suplementacji żelazem i wpływu dodatku tlenku cynku do paszy w zapobieganiu anemii u prosiąt

Podanie dodatkowej iniekcji 200 mg gleptoferronu w 2 tygodniu życia zwiększyło poiom Hb.

27 lipiec 2016
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Cele

1) Ocena, czy dodatkowa iniekcja żelaza ( w 2 tygodniu życia) wpłynie dodatnio na poziom Hb u prosiąt na odchowalni i warchlakarni.

2) Ocena, czy istnieje związek między poziomem ZnO a Hb u prosiąt na odchowalni.

Materiały i metody

Badanie 1: w badaniu brały udział prosięta w 2 kohortach, z ferm komercyjnych od wieku 2 tygodni życia (n = 186). Przed rozpoczęciem doświadczenia każde z prosiąt otrzymało iniekcję gleptoferronu (200 mg IM) w wieku 3 dni. Prosięta zostały losowo przypisane do dwóch grup: podanie 200 mg IM gleptoferronu lub Kontrola (brak iniekcji). W 2 i 6 tygodniu zycia od zwierząt pobierano krew w celu pomiaru poziomu Hb i ważono.

Badanie 2: W kilku fermach komercyjnych 294 prosięta odsadzone, w 3 kohortach, podzielono na 2 grupy. Grupa pierwsza otrzymywała do paszy granulat z dodatkiem 500 ppm ZnO a grupa druga 3000 ppm ZnO. Pasza była podawana od odsadzenia (21 dzień życia) do 3 tygodni po odsadzeniu, kiedy to od zwierząt pobierano próbki krwi do pomiaru poziomu Hb.

Wyniki

Badanie 1: Prosięta w grupie gdzie podano iniekcję posiadały wyższy poziom Hb w porównaniu z grupą kontrolną. Jednak nie zaobserwowano różnic w dziennych przyrostach.

Trial 2: Prosięta z grupy 1 miały niższy poziom Hb w trzy tygodnie po odsadzeniu w porównaniu do grupy 2.

Dyskusja

Podawanie dodatkowej iniekcji 200 mg gleptoferronu w 2 tygodniu życia zwiększało poziom Hb u prosiąt. Mimo tego, że nie zaobserwowano różnic w przyrostach masy ciała, należy brać pod uwagę, że iniekcja może przynosić inne korzyści, jakie nie zostały zbadane w tym doświadczeniu, jak na przykład lepsza praca układu immunologicznego . Ponadto w celu potwierdzenia lub wykluczenia wpływu dodatkowej iniekcji gleptoferronu na przyrosty nalezy przeprowadzić dalsze badania.

Prosięta skarmiane paszą z dodatkiem 500 ppm ZnO miały niższy poziom Hb w porównaniu do prosiąt skarmianych paszą z dodatkiem 3000 ppm ZnO, co przeczy naszej tezie, że wyższa zawartość ZnO w paszy negatywnie wpłynie na wchłanianie żelaza. W celu zgłębienia zagadnienia potrzebne są dalsze badania.

Eric Perrin, Amanda Perri, Robert Friendship, Terri O’Sullivan. Evaluation of a second iron supplementation and the use of zinc oxide in the prevention of iron-deficient anemia in young pigs. Proceedings of the 47th AASV Anual Meeting. 2016.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji