Kwas foliowy odgrywa kluczową rolę w odkładaniu białek i syntezie tkanek, a szybko rosnące tkanki są wrażliwe na jego poziom. Często diety w okresie odchowu zawierają 6 do 10 razy więcej kwasu foliowego niż zalecana dawka, aby zapobiec jego niedoborom spowodowanym niestabilnością i niewystarczającym dziennym spożyciem paszy. W dotychczasowych doniesieniach suplementacja wysokich poziomów kwasu foliowego poprawiała wyniki wzrostu odsadzonych prosiąt. Jednakże, w diecie po odsadzeniu, w której nie podawano antybiotyków i tlenku cynku, wpływ kwasu foliowego na wyniki wzrostu i mechanizm leżący u jego podstaw na morfologię i funkcje jelit u odsadzonych prosiąt są nadal niejasne. Obecne badanie zostało przeprowadzone w celu oceny wpływu kwasu foliowego w diecie na wyniki wzrostu, morfologię jelit i odnowę komórek nabłonka jelitowego u prosiąt po odsadzeniu. Dwadzieścia osiem prosiąt (odsadzonych w 21. dniu życia, o początkowej masie ciała 6,73 ± 0,62 kg) przydzielono losowo do 4 grup, w których stosowano 7 kojców na dietę i 1 prosię na kojec. Prosięta karmiono taką samą dietą podstawową bez antybiotyków i bez tlenku cynku, uzupełnioną kwasem foliowym w dawkach 0, 3, 9 i 18 mg/kg przez 14 dni.
Wyniki badań wykazały, że suplementacja diety kwasem foliowym liniowo zwiększała wysokość kosmków (VH), stosunek VH do głębokości krypt (VH:CD) oraz powierzchnię kosmków (VSA). Analizowane parametry ADG, zawartość azotu mocznikowego w surowicy (BUN), VH, VSA i stężenie folianów w surowicy (SF) reagowały liniowo na stężenie kwasu foliowego w diecie, gdy stężenie kwasu foliowego w diecie wynosiło odpowiednio poniżej 4,42, 5,26, 4,79, 3,47 i 3,53 mg/kg, co oceniano za pomocą regresji dwuliniowej łamanej. Powyżej tych punktów załamania, odpowiedź ADG, VH, VSA i SF uległa plateau w odpowiedzi na zmiany w stężeniu kwasu foliowego w diecie. Ponadto, suplementacja diety kwasem foliowym znacząco zwiększyła aktywność laktazy i sacharazy w błonie śluzowej jelita czczego prosiąt odsadzonych. Ekspresja mRNA 6-go członka rodziny nośników solutu (SLC6a19), 1-go członka rodziny nośników solutu (SLC7a1), czynnika martwicy nowotworów-α (TNF-α), liczba komórek Ki67 pozytywnych oraz szybkość wydalania komórek wykazywały znaczącą liniową różnicę w grupach otrzymujących kwas foliowy.
Podsumowując, wyniki te wskazują, że suplementacja kwasem foliowym może poprawić wyniki wzrostu i morfologię jelit u odsadzonych prosiąt poprzez utrzymanie równowagi odnowy komórek nabłonka jelitowego.
Wang L, Tan X, Wang H, Wang Q, Huang P, Li Y, Li J, Huang J, Yang H, Yin Y. Effects of varying dietary folic acid during weaning stress of piglets. Animal Nutrition. 2021; 7(1): 101-110. https://doi.org/10.1016/j.aninu.2020.12.002