Aby ocenić znaczenie transmisji okołoporodowej witamin i mikroelementów od loch do prosiąt, stworzono proste badanie. Transmisja prenatalna została oszacowana na podstawie stosunku (R-u) między stężeniem mikroelementów u nowonarodzonych prosiąt przed pobraniem siary a odpowiadającym im wartościom w surowicy loch przed porodem. Transfer poporodowy został oszacowany poprzez obliczenie innego stosunku (R-c), pomiędzy stężeniem mikroelementów w surowicy prosiąt po- i przed pobraniem siary. Dane dostępne w piśmiennictwie użyto w przypadku witamin A, D, E, C, B9 i B12, podczas gdy inne zostały uzyskane po przebadaniu 20 macior.
Dla cynku i witamin B6 i B8, transmisja prenatalna była aktywna (Ru> 1, p <0,01), także w przypadku witaminy C i B12. W odniesieniu do witaminy B2, żelaza, miedzi i selenu, transmisja prenatalna była ograniczona (RU <1, p <0,01), tak jak w przypadku witamin A, E, D i B9. W przypadku witaminy B3 (Ru = 1, p> 0,37) transmisja była pasywna. Po urodzeniu, wczesny transfer siarowy był aktywny dla większości mikroelementów wyjątkiem witaminy B6 i B8 (RC <1, p <0,01).
Generalnie, okołoporodowy transfer (połączenie R-u i R-c) było korzystne dla nowonarodzonych prosiąt w przypadku większości mikroelementów wyjątkiem witamin A i D, a także żelaza, miedzi i selenu. Mleko loch jest słabym źródłem tych mikroelementów, więc w okresie laktacji u prosiąt mogą wystąpić niedobory inne niż niedobór żelaza, który jest nam znany od dziesięcioleci. W dzisiejszych czasach może być wymagane stworzenie nowych strategii suplementacji nowo narodzonych prosiąt.
J. Jacques Matte, Isabelle Audet, Christiane L. Girard. Le transfert périnatal des vitamines et minéraux mineurs de la truie à ses porcelets : au-delà d’une seule insuffisance en fer ? 46èmes Journées de la Recherche Porcine.