X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Opóźnianie przemieszczania świń do kolejnych grup produkcyjnych jest związane z problemami zdrowotnymi i gorszymi przyrostami

W praktyce opóźnianie przemieszczania świń przekłada się na wyższe koszty karmienia, zwiększa liczbę dni do uboju i zwiększa wymagania dotyczące pracy, obniżając wydajność produkcji świń.

1 listopad 2017
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Wstęp

Opóźnienie przemieszczenia świń na kolejne etapy produkcji może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie i wydajność produkcyjną. Celem tego badania było zbadanie możliwych konsekwencji opóźniania przemieszczania świń w normalnym cyklu produkcyjnym na zdrowie świń i wydajność na fermie tuczu, na fermie z systemem całe puste- całe pełne (CP-CP).

Wyniki

Określono trzy rodzaje przemieszczania świń, rodzaj 1 (tj. świnie, które były przemieszczane zgodnie z normalnym cyklem produkcyjnym, 8 tygodni w odchowalni, 4 tygodnie na początku tuczu i 8 tygodni tuczu końcowego), rodzaj 2 (tj. świnie, których przemieszczenie do kolejnego etapu produkcji było opóźnione o tydzień) i rodzaj 3 (tj. świnie, których przemieszczenie do kolejnego etapu produkcji było opóźnione o opóźnione > 1 tydzień). Rodzaj 3 obejmował większy odsetek świń pochodzących od loszek i z mniejszą masą urodzeniową. Okazało się, że u świń z rodzaju 2 3,8 razy częściej stwierdzano kulawiznę przed ubojem, w porównaniu do świń z rodzaju 1. Podobnie, świnie z rodzaju 3 były bardziej podatne na kulawiznę przed ubojem, 4,5 razy częściej miały zapalenie opłucnej, 3,3 razy częściej zapalenie osierdzia i 4,3 razy częściej ich serce podlegało konfiskacie po uboju w porównaniu do świń z rodzaju 1. Dodatkowo tusze ze świń z rodzaju 3 były o 10 kg lżejsze w porównaniu z tuszami z świń z rodzaju 1.

Wniosek

Świnie, których przemieszczanie było opóźnione częściej chorował i były lżejsze przy uboju. Poza kwestiami dotyczącymi dobrostanu zwierząt te wyniki mogą świadczyć o znacznych stratach ekonomicznych dla producentów świń. W praktyce opóźnianie przemieszczania świń przekłada się na wyższe koszty karmienia, zwiększa liczbę dni do uboju i zwiększa wymagania dotyczące pracy, obniżając wydajność produkcji świń.

Julia Adriana Calderón Díaz, Alessia Diana, Laura Ann Boyle, Finola C. Leonard, Máire McElroy, Shane McGettrick, John Moriarty and Edgar García Manzanilla. Delaying pigs from the normal production flow is associated with health problems and poorer performance. Porcine Health Management. 2017. 3:13. https://doi.org/10.1186/s40813-017-0061-6

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji