Częstość występowania cirkowirusa świń 3 (PCV-3) była jedynie minimalnie badana u dzików; dynamika infekcji i dystrybucji wirusa jest obecnie nieznana. Do zbadania częstotliwości infekcji zastosowano próbki surowicy od 518 dzików (z lat 2004 do 2018). Pobrano także próbki surowicy od 19 dzików schwytanych co najmniej dwa razy przez okres od 1 miesiąca do 1 roku w celu określenia dynamiki zakażenia PCV-3. Na koniec, w celu wyjaśnienia organicznej dystrybucji DNA PCV-3, surowice, różne tkanki i kał uzyskano od 35 dodatkowych dzików. DNA PCV-3 ekstrahowano i amplifikowano za pomocą konwencjonalnego PCR. Dla surowic PCR PCV-3 dodatnich z pobranych podłużnie próbek i różnych typów tkanek przeprowadzono ilościową reakcję PCR. Sekwencję genomu uzyskano z szeregu próbek pozytywnych pod względem PCR PCV-3 z różnych lat, różnych punktów czasowych infekcji i tkanek.
Uzyskane wyniki potwierdziły podatność dzika na wirusa, pokazując wysoką częstotliwość wykrywania PCV-3 (221 z 518, 42,66%) i wykazując krążenie przynajmniej od 2004 r. Skompilowane dane wskazują na możliwość długotrwałych zakażeń, ponieważ 5 na 10 knurów pozytywnych pod względem PCR PCV-3 w próbkach pobieranych podłużnie miało wynik dodatni podczas nawet 5 miesięcy. Wszystkie badane typy tkanek zawierały genom PCV-3, z najwyższym odsetkiem pozytywności PCR w podżuchwowym węźle chłonnym, migdałkach, płucach, wątrobie, śledzionie i nerkach. Ilość DNA we wszystkich testowanych próbkach pozytywnych pod względem PCR PCV-3 była umiarkowana do niskiej. Wszystkie częściowe i kompletne sekwencje PCV-3 uzyskane z dzika wykazywały wysoką identyczność nukleotydową, wyższą niż 98%.
Podsumowując, badanie to potwierdza dalej, że dzik jest podatny na zakażenie PCV-3, wykazując wysoką częstotliwość wykrywania u tego gatunku zwierząt. Co więcej, PCV-3 można znaleźć w różnych tkankach dzików i najwyraźniej wirus jest w stanie spowodować trwałe zakażenie.
Klaumann F, Dias‐Alves A, Cabezón O, et al. Porcine circovirus 3 is highly prevalent in serum and tissues and may persistently infect wild boar (Sus scrofa scrofa). Transbound Emerg Dis. 2018;00:1–11. https://doi.org/10.1111/tbed.12988