X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Pierwsze wykrycie przeciwciał anty-ASF w próbkach kału.

Podsumowując, zastosowanie tych testów ELISA dla próbek kału może być szczególnie użyteczny w badaniach przesiewowych na obecność ASF w warunkach terenowych.

30 grudzień 2015
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Istotną rolę w rosprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Europie przypisuje się populacjom dzików. W związku z tym konieczny jest skuteczny nadzór i monitorowanie populacji dzików, ale pobieranie próbk od dzików jest logistycznie trudne i kosztowne.

W badaniu tym oceniano możliwości wykrywania przeciwciał przeciwko ASFV w kale do późniejszego wdrożenia programów nadzoru i kontroli. Dwie grupy świń zakażono eksperymentalnie atenuowanym izolatem Ken05 ASFV. Od zwierząt pobierano próbki krwi, płynu ustnego i kału, a następnie badano na obecność DNA wirusa stosując ilościową reakcję łańcuchową polimerazy w czasie rzeczywistym (qPCR) w celu monitorowania postępu zakażenia. Próbki kału analizowano za pomocą dwóch pośrednich testów immunoenzymatycznych (ELISA), opartych na częściowo oczyszczonym białku wirusowym (VP), 72 lub oczyszczonego rekombinowanego VP30 w komórkach ssaczych. Próbki kału od 9 z 10 świń bez biegunki krwotocznej dały dodatni wynik badania na obecność przeciwciał przeciwko ASFV przy użyciu dwóch testów ELISA, które wykazały dodatnią korelację. Wyniki próbek surowicy z obu pośrednich testów ELISA zostały porównane z wynikami referencyjnej metody ELISA i testu immunoperoksydazowego. Nasze wyniki wskazują na możliwości pobierania próbek kału do wykrywania przeciwciał anty-ASFV, które mogą zapewnić praktyczne nieinwazyjną alternatywę dla pobierania próbek od populacji dzików.

Podsumowując, zastosowanie tych testów ELISA dla próbek kału może być szczególnie użyteczny w badaniach przesiewowych na obecność ASF w warunkach terenowych.

E. Nieto-Pelegrín, B. Rivera-Arroyo and J. M. Sánchez-Vizcaíno. First Detection of Antibodies Against African Swine Fever Virus in Faeces Samples. Transboundary and Emerging Diseases. Volume 62, Issue 6, pages 594–602, December 2015. DOI: 10.1111/tbed.12429

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji