Celem badań było określenie wielkości próby koniecznej do rozpoznania PMWS i pojedynczych świń i analiza śmiertelności przed i po wybuchu PMWS.
W celu określenia wielkości próby niezbędnej do rozpoznania PMWS u pojedynczych świń wykorzystano dane z dwóch uprzednio opublikowanych badań. Badania te wykonano w 56 stadach z PMWS w Danii (n=8), Hiszpanii (n=3) i Włoszech (n=45). W sumie sekcje wykonano i tkankę limfatyczna pobrano od 330 wyniszczonych świń (91 z Danii, 79 z Hiszpanii i 160 z Włoch). Materiał zbadano mikroskopowo i w kierunku obecności PCV2 metodą IHC lub ISH. Procent świń spełniający kryteria PMWS wyniósł we Włoszech, Danii i Hiszpanii odpowiednio 69%, 56% i 46%. Wyniki wykazały, że aby rozpoznać przynajmniej jedną świnię z PMWS z prawdopodobieństwem >95%, niezbędne jest przebadanie przynajmniej 3, 4 i 5 świń, odpowiednio we Włoszech, Danii i Hiszpanii.
W celu prześledzenia śmiertelności przed i po wybuchu PMWS przeanalizowano retrospektywnie po trzy stada w Danii (Dk-1, Dk2, Dk-3), Francji (Fr-1, Fr-2, Fr-3) i Hiszpanii (Sp-1, Sp-2, Sp-3) oraz jedno w Szwecji (Sw-1). Spełniały one dwa kryteria: PMWS rozpoznany przynajmniej u jednej świni; posiadanie precyzyjnych danych odnośnie śmiertelności sprzed wybuchu choroby (9-35 miesięcy) i w czasie jej trwania. Analiza wykazała, że w przypadku posiadania danych z ponad 20 punktów czasowych, zawsze następował wzrost śmiertelności w okresie kiedy doszło do laboratoryjnego rozpoznania PMWS. W przypadku posiadania mniej niż 10 punktów czasowych, istotny wzrost śmiertelności wykryto w czterech z sześciu ferm, chociaż poziom śmiertelności był zawsze wyższy w czasie wykonania diagnozy PMWS niż wcześniej.
Badania te wskazują na dwa warunki konieczne do rozpoznania PMWS w stadzie. Po pierwsze istotny wzrost śmiertelności po odsadzeniu w porównaniu do stanów historycznych w połączeniu z obserwacją objawów klinicznych sugerujących PMWS. Po drugie PMWS musi być rozpoznany u przynajmniej jednego z trzech do pięciu świń w okresie wystąpienia wzrostu śmiertelności. Konieczne jest również wykluczenie innych potencjalnych czynników zwiększonej śmiertelności.
Grau-Roma L, Baekbo P, Rose N, et al. Clinical and laboratory studies on herds affected with postweaning multisystemic wasting syndrome in Denmark, France, Spain, and Sweden: Disease progression and a proposal for herd case definition. J Swine Health Prod. 2012;20(3):129–136.