Aby ocenić i porównać skuteczność i farmakokinetykę dwóch źródeł żelaza, gleptoferronu (GLF) i dekstranu żelaza (DXT) u dwudniowych prosiąt, w badaniu wykorzystano łącznie 32 prosięta z czterech miotów. Drugiego dnia życia wybrano osiem prosiąt na miot i wstrzyknięto jedno z dwóch źródeł żelaza, GLF lub DXT (cztery prosięta na grupę w każdym miocie). Próbki krwi pobierano przed podaniem żelaza i 1, 2, 6, 10 i 12 godzin po podaniu. Dodatkowe próbki zbierano w dniach 1, 2, 3, 4, 7, 14, 19 i 24. Stężenia żelaza i ferrytyny w surowicy analizowano we wszystkich próbkach i obliczano następujące parametry farmakokinetyczne żelaza: stężenie szczytowe, czas do osiągnięcia szczytowego stężenia, czas połowiczny i stopień absorpcji. Analizowano również parametry hematologiczne: hematokryt, hemoglobina, czerwone krwinki, średnia objętość krwinki, średnia hemoglobina krwinki i średnie stężenie hemoglobiny w krwince. Prosięta ważono indywidualnie co tydzień.
Nie zaobserwowano istotnych różnic w wydajności wzrostu między grupami. Oba produkty były skuteczne w zapobieganiu niedoborowi żelaza i niedokrwistości w okresie karmienia. Absorpcja i biodostępność żelaza były wyższe w przypadku GLF niż DXT.
W warunkach tego badania oba produkty były skuteczne w zapobieganiu niedoborowi żelaza i niedokrwistości w okresie karmienia. Absorpcja i biodostępność GLF są znacznie wyższe i mają potwierdzony inny profil farmakokinetyczny niż DXT.
Morales J, Manso A, Martín-Jiménez T, et al. Comparison of the pharmacokinetics and efficacy of two different iron supplementation products in suckling piglets. J Swine Health Prod. 2018;26(4):200-207.