X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Porównanie mikrobioty jelitowej i statusu metabolicznego loch z miotami o różnej wielkości podczas ciąży

Liczebność i struktura zbiorowisk mikroorganizmów różniły się istotnie między lochami o różnej wielkości miotów i etapach ciąży.

17 sierpień 2022
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Doświadczenie przeprowadzono w celu porównania różnic w mikrobiocie jelitowej i statusie metabolicznym loch o różnej wielkości miotów w 30. i 110. dniu ciąży oraz odkrycia zależności pomiędzy składem matczynej mikrobioty jelitowej podczas ciąży a wydajnością reprodukcyjną loch. Dwadzieścia sześć wieloródek rasy Large White × Landrace (2 ciąże) o podobnej grubości słoniny i masie ciała przydzielono do dwóch grup [grupa o wysokiej wydajności reprodukcyjnej i grupa o niskiej wydajności reprodukcyjnej] w zależności od wielkości miotu i karmiono taką samą dietą ciążową.

Wyniki wykazały, że w porównaniu z lochami o niskiej wydajności, lochy o wysokiej wydajności miały znacząco niższe poziomy triglicerydów w osoczu w 30 dniu ciąży, ale miały znacząco wyższe poziomy triglicerydów, nieestryfikowanych kwasów tłuszczowych, czynnika martwicy nowotworów-α i immunoglobuliny M w 110 dniu ciąży. Konsekwentnie, lochy wysokoprodukcyjne wykazały zwiększoną różnorodność alfa i rodzajów produkujących maślan, jak również stężenie maślanu w kale w 30 dniu ciąży; lochy wysokoprodukcyjne wykazały znacząco inną strukturę mikrobioty niż lochy niskoprodukcyjne i miały wyraźnie wyższe ilości Firmicutes (rodzaje Christensenellaceae_R-7_group i Terrisporobacter), które były pozytywnie związane z wielkością miotu w 110 dniu ciąży niż lochy niskoprodukcyjne. Ponadto, parametry biochemiczne osocza, cytokiny osocza i mikrobiota kałowa zmieniały się znacząco od 30 dnia ciąży do 110 dnia.

W związku z tym, nasze wyniki wykazały, że obfitość mikrobiomu i jego struktura różniły się znacząco między lochami o różnej wielkości miotu i etapach ciąży, co było związane ze zmianami parametrów biochemicznych osocza, czynników zapalnych i immunoglobulin. Ponadto, wyniki te ujawniły, że istniała istotna korelacja pomiędzy wielkością miotu a mikrobiotą jelitową loch i dostarczyły mikrobiologicznej perspektywy dla poprawy wydajności reprodukcyjnej loch w produkcji trzody chlewnej.

Jiali C, Fuchang L, Weiren Y, Shuzhen J, Yang L. Comparison of Gut Microbiota and Metabolic Status of Sows With Different Litter Sizes During Pregnancy. Frontiers in Veterinary Science. 2021; 8. https://www.frontiersin.org/article/10.3389/fvets.2021.793174

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji