X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Porównanie różnego rodzaju próbek w celu wykrywania zakażenia PRRSV w stadzie knurów.

Wyniki pokazują, że największą pewność co do pozyskiwania PRRSV- ujemnego nasienia dla ferm loch można uzyskać z badania surowicy metodą rRT-PCR, którą można pobrać, gdy pobiera się nasienie.

16 grudzień 2015
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Nasienie knurów zakontaminowane wirusem zespołu rozrodczo- oddechowego świń (PRRSV) jest jedną z dróg zakażania samic, w związku z czym wczesne wykrycie zakażenia PRRSV u knurów jest kluczowym elementem bioasekuracji na fermach loch. Celem tych badań było określenie jaka próbka będzie się najlepiej nadawać do diagnostyki ostrej infekcji PRRSV u knurów.

15 knurów utrzymywanych indywidualnie było poddane treningowi w celu pobierania płynu ustnego i nasienia, a następnie zwierzęta zostały zaszczepione żywą szczepionką przeciwko PRRSV. Od dnia szczepienia, przez następne 14 dni, codziennie od zwierząt pobierano płyn ustny i nasienie. 15 knurów zostało podzielone na 3 podgrupy po 5 osobników każda i co trzy dni pobierano od nich surowice, wymazy krwi i spienioną ślinę. Ślina otrzymywana ze ślinianki podżuchwowej jest produkowana przez podniecone knury. Nasienie było wirowane, supernatant i frakcja zawierająca komórki były badane oddzielnie. Wszystkie próbki zbadano za pomocą real-time PCR i ELISĄ na obecność przeciwciał p-ko PRRSV.

W tym badaniu porównującym surowicę, wymaz krwi i płyn ustny nie stwierdzono istotnych statystycznie różnic w rRT-PCR w wykrywaniu lub odsetku wyników dodatnich, ale surowica była widocznie lepsza od płynu ustnego w wykrywaniu wczesnego zakażenia. Surowica i płyn ustny dawały takie same wyniki od 5 dnia po szczepieniu. Jeśli chodzi o wykrywanie przeciwciał, płyn ustny i spieniona ślina były statystycznie jednakowe, a surowica znacząco lepsza.

Wyniki pokazują, że największą pewność co do pozyskiwania PRRSV- ujemnego nasienia dla ferm loch można uzyskać z badania surowicy metodą rRT-PCR, którą można pobrać, gdy pobiera się nasienie. Można również zastosować to w kombinacji z pobieraniem płynu ustnego od losowo wybranych zwierząt, co pozwoli na badanie statystycznie istotnej grupy zwierząt w stadzie.

B. J. Pepin et al. Comparison of Specimens for Detection of Porcine Reproductive and Respiratory Syndrome Virus Infection in Boar Studs. Transboundary and Emerging Diseases. Volume 62, Issue 3, pages 295–304, June 2015. DOI: 10.1111/tbed.12135

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji