X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Podejście diagnostyczne w celu potwierdzenia Mycoplasma hyopneumoniae „dnia zero” dla eradykacji patogenu

Wytyczne dotyczące pobierania próbek zaproponowane w tym badaniu mogą być wykorzystane do weryfikacji zakażenia M. hyopneumoniae loszek po ekspozycji w celu ustalenia dnia 0 zamknięcia stada.

27 listopad 2024
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Stada hodowlane w USA dążą do eradykacji Mycoplasma hyopneumoniae (M. hyopneumoniae) ze względu na jej dodatkowy wpływ na dobrostan i dalszą produkcję. W programie zwalczania „Dzień 0” jest punktem czasowym, w którym ostatnie loszki remontowe które weszły do stada, były narażone na M. hyopneumoniae i oznacza początek zamknięcia stada. Jednak nie są dostępne żadne konkretne protokoły diagnostyczne potwierdzające udaną ekspozycję w celu zdefiniowania Dnia 0. Dlatego celem tego badania było opracowanie wytycznych diagnostycznych, w tym metod pobierania próbek, dla dwóch powszechnych metod ekspozycji loszek, aby potwierdzić, że cała populacja została zakażona M. hyopneumoniae po celowej ekspozycji.

Metody: W celu podłużnego pobierania próbek w pięciu komercyjnych jednostkach rozwijających loszki (GDU) zakolczykowano czterdzieści loszek w wieku 21-56 dni i zostało narażonych na M. hyopneumoniae poprzez naturalny kontakt lub aerozolizację. Badane loszki pochodziły ze źródeł, o których wiadomo, że są ujemne pod kątem obecności głównych patogenów świń, w tym M. hyopneumoniae, i pobrano od nich próbki przed ekspozycją w celu potwierdzenia ujemnego statusu, a następnie co dwa tygodnie. Próbki krwi pobierano w celu wykrycia przeciwciał, podczas gdy wydzieliny z krtani i tchawicy oraz płyny ustne z kojców pobierano do PCR, a pobieranie próbek kontynuowano do momentu, gdy co najmniej 85% próbek było dodatnich w badaniu PCR.

Wyniki: Wykrywalność M. hyopneumoniae różniła się znacznie w zależności od rodzaju próbki. Płyny ustne wykazywały najniższą wykrywalność w grupach loszek, u których wykryto dodatnie wyniki w innych typach próbek. Wykrywanie metodą PCR w głębokich wydzielinach tchawicy było wyższe niż w wydzielinach krtani. Serokonwersja i wykrywanie PCR M. hyopneumoniae w płynach ustnych były opóźnione w porównaniu z wykrywaniem PCR na poziomie indywidualnym. Do dwóch tygodni po ekspozycji co najmniej 85% badanych loszek w trzech GDU narażonych przez aerozolizację było dodatnich pod względem PCR w głębokich wydzielinach tchawicy. Naturalna ekspozycja kontaktowa spowodowała, że 22,5% badanych loszek uzyskało dodatni wynik PCR po dwóch tygodniach od początkowej ekspozycji, 61,5% po czterech tygodniach i 100% po sześciu tygodniach w głębokich wydzielinach tchawicy. Głębokie wydzieliny tchawicze wymagały najmniejszej liczby loszek do pobrania próbek w celu najwcześniejszego wykrycia w porównaniu ze wszystkimi innymi ocenianymi próbkami. Jak zaobserwowano w jednym z GDU stosującym aerozolizację, wykazanie niepowodzenia ekspozycji loszek na M. hyopneumoniae pozwoliło na wczesną interwencję w protokole ekspozycji i opóźnienie dnia 0, w celu dokładnego określenia czasu protokołu eradykacji.

Wnioski: Wytyczne dotyczące pobierania próbek zaproponowane w tym badaniu mogą być wykorzystane do weryfikacji zakażenia M. hyopneumoniae loszek po ekspozycji w celu określenia dnia 0 zamknięcia stada.

Sponheim A, Alvarez J, Fano E, Rovira A, McDowell E, Toohill E, Dalquist L, Pieters M. A diagnostic approach to confirm Mycoplasma hyopneumoniae “Day zero” for pathogen eradication. Preventive Veterinary Medicine. 2023; 221: 106057. https://doi.org/10.1016/j.prevetmed.2023.106057.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji