Uważa się, że transmisja Actinobacillus pleuropneumoniae zachodzi przede wszystkim przez kontakt bezpośredni zwierząt. Aby doszło do transmisji pomiędzy gospodarstwami, organizm bakterii musiałby przetrwać w środowisku wilgotnym lub suchym, na powierzchni nieożywionej.
Przeżywalność A. pleuropneumoniae badano w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. W zawiesinie wodnej przeżywalność była lepsza w obecności NaCl i mucyny, była także wydłużona w niższej temperaturze. W stanie suchym, przeżywalność była najlepsza na powierzchni hydrofobowej, w warunkach suchych lub w wysokim nasyceniu wilgocią. Wykrywalną żywotność utrzymano przez 3-4 dni. Po zamrożeniu, A. pleuropneumoniae przeżyły dłużej niż 17 tygodni w temperaturze -20 ° C, ale w tym czasie ich żywotności spadła do 0,01%. W temperaturze -70 ° C przeżywalność była zachowana przez długi okres czasu.
Wyniki uzyskane w podanym badaniu będą miały zastosowanie w metodologii pobierania próbek, technice transportu, badaniach epidemiologicznych i wdrażaniu bezpieczeństwa biologicznego.
Assavacheep P, Rycroft AN. Survival of Actinobacillus pleuropneumoniae outside the pig. Res Vet Sci. 2013 Feb;94(1):22-6. doi: 10.1016/j.rvsc.2012.07.024. Epub 2012 Aug 11.