Lochy wysokoplenne wychowują więcej prosiąt niż mają sutków i aby to uwzględnić, często jako uzupełnienie oferowane są preparaty mlekozastępcze. Preparaty mlekozastępcze oparte są na mleku bydlęcym, jednak często dodawane są do nich składniki pochodzenia roślinnego. Może to upośledzać wzrost i potencjalnie powodować dysregulację funkcji immunologicznych i stanów zapalnych, ale może również przyspieszać zmiany, co może pomóc w przygotowaniu jelit do okresu przejsciowego, jakim jest odsadzenie. Dlatego zbadaliśmy wpływ karmienia prosiąt preparatem mlekozastępczym ze stopniowo wzrastającym poziomem mąki pszennej na wzrost, aktywność enzymów jelitowych i funkcję immunologiczną w porównaniu z dietą opartą w całości na mleku bydlęcym. Testowana hipoteza zakładała, że dodanie komponentu skrobiowego (mąki pszennej) indukuje dojrzewanie błony śluzowej mierzone wyższą aktywnością trawienną oraz poprawą integralności i odporności jelita cienkiego. Aby przetestować tę hipotezę, trzydzieści sześć samców i samic prosiąt zostało odłączonych od lochy w 3. dniu i karmionych albo czystą dietą mlekozastępczą (MILK), albo od 11. dnia dietą mlekozastępczą ze wzrastającym poziomem pszenicy (WHEAT; 10 % suchej masy w 11. dniu do 40 % suchej masy w 26. dniu). W dniu 25 i 26 pobrano próbki krwi do oznaczenia cytokin. Świnie poddano eutanazji w celu zbadania zawartości tłuszczu w organizmie i masy mięśniowej oraz morfologii jelit, sekwencjonowania RNA i analiz enzymatycznych.
Nie zaobserwowano różnic w wydajności wzrostu i składzie ciała pomiędzy grupami. Prosięta WHEAT miały zwiększoną aktywność enzymów maltaza i sacharoza w proksymalnej części jelita cienkiego w porównaniu z grupą MILK. Nie było różnic w morfologii jelit, histopatologii i ekspresji genów pomiędzy grupami. Więcej neutrofilów obwodowych stwierdzono w grupie WHEAT, co sugeruje potencjalną modulację funkcji immunologicznej. Stymulacja lipopolisacharydem obwodowych komórek jednojądrowych nie wykazała różnic w produkcji cytokin pomiędzy grupami, co sugeruje, że nie doszło do indukcji ogólnoustrojowego stanu zapalnego przez różne składniki diety.
Podsumowując, świnie, którym podawano preparat mlekozastępczy z dodatkiem pszenicy wykazywały zmiany immunologiczne i dojrzewanie enzymów śluzówki jelit, wskazujące na adaptację do diety opartej na roślinach. Nie było to związane z żadnymi klinicznymi komplikacjami, a przyszłe badania są potrzebne, aby pokazać, czy może to poprawić odpowiedzi w późniejszym procesie odsadzania.
Amdi C, Pedersen MLM, Klaaborg J, Myhill LJ, Engelsmann MN, Williams AR, Thymann T. Pre-weaning adaptation responses in piglets fed milk replacer with gradually increasing amounts of wheat. British Journal of Nutrition. 2021; 126(3): 375-382. https://doi.org/10.1017/S0007114520004225