Afrykański pomór świń (ASF) zagraża przemysłowi trzody chlewnej w krajach Azji Południowo-Wschodniej, w tym na Filipinach, od 2019 roku. Biorąc pod uwagę dotkliwość i skutki gospodarcze epidemii ASF, zrozumienie przestrzennych i czasowych wzorców choroby ma kluczowe znaczenie dla opracowania skutecznych środków kontroli.
Metody: W tym przypadku przeanalizowano dane dotyczące 19 697 ognisk ASF zgłoszonych na Filipinach w okresie od sierpnia 2019 r. do lipca 2022 r. w celu oszacowania klastrów czasoprzestrzennych, wskaźnika sezonowego i kierunkowego rozprzestrzeniania się choroby.
Wyniki: Środkowy Luzon był regionem o największej liczbie zgłoszonych ognisk, a następnie regiony I i II, podczas gdy zachodnie i środkowe Visayas pozostały wolne od ASF przez cały okres badania. Ogniska ASF były skupione czasowo i przestrzennie oraz wykazywały wyraźny wzorzec sezonowy, z najwyższą i najniższą częstotliwością zgłaszaną odpowiednio między sierpniem a październikiem oraz kwietniem i majem. Ten sezonowy wzorzec można wyjaśnić, przynajmniej częściowo, połączeniem czynników środowiskowych i antropogenicznych, takich jak deszcz i praktyki kulturowe prowadzące do rozprzestrzeniania się choroby.
Wniosek: Przedstawione tutaj wyniki pomogą w podejmowaniu decyzji mających na celu złagodzenie wpływu ASF na Filipinach i przyczynią się do zrozumienia dynamiki epidemiologicznej jednej z najważniejszych chorób świń na świecie.
Hsu C-H, Montenegro M, Perez A. Space–Time Dynamics of African Swine Fever Spread in the Philippines. Microorganisms. 2023; 11(6): 1492. https://doi.org/10.3390/microorganisms11061492