Choroba obrzękowa to często śmiertelna enterotoksemia wywoływana przez szczepy Escherichia coli (STEC) wytwarzające toksynę Shiga, które dotykają przede wszystkim zdrowe, szybko rosnące prosięta. Ostatnio we Francji pojawiły się ogniska choroby obrzękowej u dzików.
Analiza szczepów STEC izolowanych od dzików w latach 2013-2019 wykazała, że należały one do serotypu O139:H1 i były dodatnie zarówno dla fimbrii Stx2e, jak i F18. Jednak w przeciwieństwie do klasycznych szczepów STEC O139:H1 krążących u świń, posiadały również geny enterotoksyny sta1 i stb, typowe dla enterotoksygennej E. coli. Ponadto szczepy zawierały unikalny skład dodatkowego genomu i nie zawierały genów oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe, w przeciwieństwie do izolatów świń domowych.
Dane te ujawniają zatem, że pojawienie się choroby obrzękowej u dzików zostało spowodowane przez nietypową hybrydę STEC i enterotoksygennej E. coli O139:H1, która do tej pory była ograniczona do środowiska dzikiej przyrody.
Perrat A, Branchu P, Decors A, Turci S, Bayon-Auboyer M-H, Petit G, et al. Wild boars as reservoir of highly virulent clone of hybrid Shiga toxigenic and enterotoxigenic Escherichia coli responsible for edema disease, France. Emerging Infectious Diseases. 2022; 28: 2. https://doi.org/10.3201/eid2802.211491