Celem pracy było określenie wpływu ekspozycji na rampę w okresie odchowania na wzrost, wydajność i zachowanie w odchowalni oraz podczas załadunku tuczników. Siedemdziesiąt dwie świnie losowo przydzielono do 2 grup: FLAT (trzymane w konwencjonalnym kojcu) lub RAMP (trzymane w kojcu z karmą dostarczaną na platformie na szczycie rampy). Zachowania zarejestrowane w odchowalni obejmowały spożycie paszy i wody oraz interakcje między świniami. Rejestrowano również masę ciała i spożycie paszy. Świnie przydzielano potem losowo do kojców na tuczu. W czasie transportu rejestrowano zachowanie i czas spędzony na rampie załadunkowej ciężarówki.
W odchowalni świnie RAMP zjadały mniej paszy niż świnie FLAT, ale ADG w tym samym okresie nie różniło się. Świnie RAMP miały mniej epizodów jedzenia i picia oraz mniej agresywnych interakcji w odchowalni w porównaniu ze świniami FLAT. Przy załadunku świnie RAMP potrzebowały mniej czasu na wejście na rampę do ciężarówki niż świnie FLAT (odpowiednio 30,52 ± 10,81 s w porównaniu z 58,87 ± 10,37 s). Nie zaobserwowano szkodliwych skutków ustawienia nachylonej konstrukcji w odchowalni.
Umieszczenie ramp w chlewni dla świń to prosty sposób na przyspieszenie załadunku trzody chlewnej, zapewniając jednocześnie korzyści w zakresie wydajności i zachowania w odchowalni.
Novak BL, Young JM, Newman DJ, Johnson AK, Wagner SA. A ramp in nursery housing affects nursery pig behavior and speeds loading of market hogs. Applied Animal Science. 2020; 36(4): 574-581. https://doi.org/10.15232/aas.2019-01974