Częstotliwość i charakter codziennych kontaktów rolników ze zwierzętami wpływa na jakość relacji korzystnie (zaufanie do ludzi) lub niekorzystnie (strach przed człowiekiem) dla zwierzęcia. Może to wpłynąć na wyniki techniczne. Celem projektu RHAPORC było po pierwsze zmierzenie związku między ludźmi i zwierzętami (RHA) i ocena jego znaczenia dla wyników technicznych, a po drugie określenie czynników determinujących RHA. RHA oceniano za pomocą testów podejściowych przeprowadzonych na 52 fermach na próbie 30 loch (ranga 2 i wyżej) i 5 loszek (ranga 1) na fermę w okresie ciąży. Dwóch obserwatorów odwiedzało po 26 gospodarstw każdy. Każdemu zwierzęciu przypisano wynik reaktywności od 0 (niemożliwe podejście) do 4 (utrzymywanie kontaktu fizycznego przez ponad 5 sekund). Odnotowano wydajność poprzedniego porodu oraz roczne wyniki techniczne fermy. Rolnicy zostali podzieleni na trzy profile zgodnie z danymi z wywiadów.
Wyniki różniły się istotnie w zależności od liczby przebytych porodów (p <0,001). Były wyższe u loszek (2,2) i loch z rangi 2 i 3 (1,9) niż u starszych loch (wynik ≤ 1,7) i miało na nie wpływ wiele czynników: środowisko (system żywienia, typ podłoża), liczebność grupy, ranga zwierząt, profil rolnika i praktyki kwarantanny. Wysokie wyniki, tj. 3 i 4, odzwierciedlające akceptację kontaktu przez lochę, były związane z większą liczbą prosiąt ogółem i odsadzonych (P <0,01). Wydajność odsadzeniowa gospodarstw była również lepsza w przypadku rolników, których profil charakteryzował się dużym znaczeniem RHA w wykonywanej pracy (P <0,05).
Nasze obserwacje potwierdzają znaczenie dobrych stosunków między rolnikami a ich zwierzętami.
Courboulay, V., Kling-eveillard, F., Champigneulle, F., Fresnay, É., Pol, F. What the responsiveness of sows to humans tell us about their performance and living conditions. 52èmes Journées de la Recherche Porcine