Rotawirus C (RVC) jest coraz częściej wykrywany u ludzi i świń w różnych krajach, w tym w USA. Wiąże się to ze znacznymi stratami ekonomicznymi spowodowanymi chorobą biegunkową prosiąt ssących. Celem tego badania było: (1) określenie częstości występowania RVC u zdrowych prosiąt ssących i z biegunką na fermach w USA; oraz (2) w celu oceny, czy poziomy przeciwciał matczynych (Ab) był związany z ochroną nowonarodzonych prosiąt ssących przed RVC. Istniało znamiennie wyższe rozpowszechnienie (p = 0,0002) miotów z biegunką urodzonych przez loszki w porównaniu z miotami urodzonymi przez lochy wieloródki. Spośród 113 przebadanych próbek kału prosiąt ssących 76,1% było RVC - pozytywnych. RNA w kale RVC wykryto istotnie (p = 0,0419) w większych ilościach i częściej u prosiąt z biegunką w porównaniu ze zdrowymi (82,5 vs 69,9%). Z wyjątkiem historycznego szczepu Cowden (genotyp G1), terenowe szczepy RVC nie replikują się w hodowli komórkowej, co jest główną przeszkodą w badaniu patogenezy i odporności RVC. Aby temu zapobiec, wygenerowaliśmy cząsteczki wirusopodobne RVC (VLP) dla Cowden (G1), RV0104 (G3) i RV0143 (G6) i wykorzystaliśmy je jako antygeny w teście ELISA do wykrywania świńskich przeciwciał RVC w surowicy i mleku loch.
Za pomocą testu RVC-VLP Ab ELISA wykazaliśmy, że lochy z miotami biegunkowymi miały znacząco niższe miana RVC IgA i IgG Ab w mleku w porównaniu z lochami ze zdrowymi miotami.
Zatem nasze dane sugerują, że niewystarczająca ochrona laktogenna u loszek odgrywa kluczową rolę w rozwoju i zwiększeniu częstości występowania klinicznej choroby RVC.
Chepngeno, J., Diaz, A., Paim, F.C. et al. Rotavirus C: prevalence in suckling piglets and development of virus-like particles to assess the influence of maternal immunity on the disease development. Vet Res 50, 84 (2019). https://doi.org/10.1186/s13567-019-0705-4