Zrozumienie zachowania związanego z wypróżnianiem u świń jest priorytetem przy projektowaniu obiektów dla trzody chlewnej. Świnie wolą leżeć w obszarach oddzielonych od miejsca, w którym się wypróżniają (oddawanie moczu, defekacja). Przyjazne dobrostanowo otoczenie obejmuje oddzielne obszary do leżenia (stałe podłogi) i wypróżniania (podłogi z rusztu). Aby zapobiec zabrudzaniu kojca, konieczne są sposoby ograniczenia wypróżniania na podłodze litej. W toku badań sprawdzono, czy położenie poideł wpływa na obszary preferowane dla wypróżnień u świń w fazie późnego tuczu (n = 432, dwie partie) przypisanych do jednej z trzech sposobów ustawienia poideł: dwóch poideł umieszczonych w obszarze rusztowanym (grupa IN; = 8 kojców), dwóch poideł poza obszarem rusztowanym (grupa OUT, n = 8 kojców) lub poideł zarówno w obszarze z rusztem jak i bez (grupa IN_OUT, n = 8 kojców). Przewidywaliśmy, że grupa OUT będzie miała mniej zdarzeń wypróżniania się w obrębie obszaru rusztowanego niż grupa IN. Liczba wypróżnień w grupie IN_OUT została przewidziana jako kompromis pomiędzy wzorami grupy IN i OUT. Ponadto określiliśmy ilościowo dzienną zmienność leżenia i wypróżniania w różnych obszarach kojca pod względem temperatury oraz wpływ świń leżących w obszarach wypróżniania na zachowanie związane z wypróżnianiem.
Na obszarze z litej powierzchni grupa OUT oddawała mocz o 32,5% rzadziej i kał o 30,4% rzadziej niż grupa IN. W przypadku preferencji dotyczących oddawania moczu grupa IN_OUT była pośrednia między grupami IN i OUT na wewnętrznej podłodze litej, ale nie dla defekacji. Nie stwierdzono istotnych różnic w preferencjach leżenia między grupami. Wypróżnianie (oddawanie moczu i kału) była najczęstsza po południu (odpowiednio 15:00 i 14:00 h) i najmniej powszechna w nocy (odpowiednio 03:00 i 00:02 h). Wzrost temperatury o jeden SD (około 6 ° C) wiązał się z 42,3% spadkiem obserwacji leżących na wewnętrznej powierzchni litej, podczas gdy odsetek wypróżnień na podłodze litej wzrósł (oddawanie moczu: 75,8%, defekacja: 139,5%).
Nasze wyniki pokazały, że umieszczenie poideł poza obszarem rusztowanym w porównaniu do obrębu obszaru rusztowanego spowodowało mniejsze zabrudzenie pióra (mniej wypróżnień na podłodze litej), a tym samym dostarczenie świniom czystszego, litego obszaru do leżenia. W toku badań zidentyfikowano prostą metodę zwiększania czystości obszarów odpoczynku przeznaczonych dla świń, co ma ważne implikacje dla poprawy projektowania obiektów dla trzody chlewnej i maksymalizacji dobrostanu świń.
Marko Ocepek, Conor M. Goold, Mirjana Busančić, André J.A. Aarnink. Drinker position influences the cleanness of the lying area of pigs in a welfare-friendly housing facility. Applied Animal Behaviour Science 198 (2018) 44–51. https://doi.org/10.1016/j.applanim.2017.09.015