Klasyczny pomór świń (CSF) jest wysoce zakaźną, wyniszczającą i transgraniczną chorobą wirusową, która dotyka przemysł trzody chlewnej na całym świecie. Immunizacja za pomocą szczepionek jest jedną z najskuteczniejszych strategii zwalczania tej choroby. Jednak zmiany w antygenowości i patogenności nowych, ewoluujących szczepów wirusowych mogą potencjalnie uniemożliwić szczepienie. W tym badaniu zebrano 352 próbki od świń wykazujących gorączkę, krwotoki, apatię i biegunkę w różnych gospodarstwach zlokalizowanych w 9 prowincjach Wietnamu.
CSFV został zidentyfikowany nawet w gospodarstwach, które były szczepione przeciwko CSFV. W kilku gospodarstwach znajdowały się świnie, u których doszło do współzakażenia CSFV i innymi patogenami. Kopie genu E2 z 21 próbek zostały wyizolowane, sklonowane, zsekwencjonowane, przeanalizowane i porównane z kopiami E2 w czterech szczepach szczepionkowych. Zidentyfikowaliśmy łącznie 42 substytucje aminokwasowe w tej glikoproteinie, w tym 11 pozycji, które wpływają na właściwości antygenowe E2 i 7 pozycji, które są związane z epitopami neutralizującymi. Glikoproteina E2 szczepów CSFV krążących w Wietnamie i szczepy szczepionkowe różnią się pod względem antygenowości.
Wyniki te zapewniają głęboki wgląd w charakterystykę molekularną, różnorodność genetyczną, patogenność, antygenowość i ewolucję szczepów CSFV w Wietnamie. Zrozumienie patogenności, antygenowości i ewolucji krążących szczepów CSFV zapewni możliwość opracowania nowych szczepionek i skutecznych metod kontroli tej choroby.
Nguyen NH, Nguyen PBT, Nguyen TQ, Do DT, Nguyen MDT, Nguyen MN. Genotypic diversity of CSFV field strains: A silent risk reduces vaccination efficacy of CSFV vaccines in Vietnam. Virology. 2022; 571: 39-45. https://doi.org/10.1016/j.virol.2022.04.002.