Badania przeprowadzone w Ameryce Północnej sugerują, że zakażenia senekawirusem A są powiązane z chorobą pęcherzykową u świń, znaną jako idiopatyczna choroba pęcherzykowa świń (PIVD). Na początku 2015 roku w sześciu brazylijskich regionach pojawiły się ogniska choroby pęcherzykowej. Oficjalne badania diagnostyczne nie wykazały obecności klasycznych, dotychczas znanych, chorób pęcherzykowych. To badanie wskazało senekawirusa A jako czynnik sprawczy zaobserwowanych objawów.
Zestaw starterów do RT-PCR został zaprojektowany tak, by amplifikować 542-bp produkt rejonu VP3/VP1 genomu Senekawirusa A. Specyficzność starterów została przeanalizowana in silico i na próbkach od świń. W tym celu zebrano próbki od świń z objawami PIVD, włączając w to płyn z pęcherzyków (n=4) i wymazy (n=7) a także zeskrobiny z pękniętych pęcherzyków i z owrzodzeń (n=5). Próbki były pobierane od prosiąt odsadzonych i dorosłych świń. Ponadto pobrano próbki od klinicznie zdrowych zwierząt (n=52) ze stad gdzie stwierdzano i nie stwierdzano PIVD.
16 próbek od zwierząt z PIVD było dodatnich na Senekawirusa A w badaniu RT-PCR. U żadnego z klinicznie zdrowych zwierząt nie stwierdzono wirusa. Analiza sekwencji wykazała wysokie podobieństwo nukleotydowe (87,6-98,5%) i aminokwasowe (95-99,4%) do prototypowych szczepów SVV-1 Senekawirusa A od świń z Ameryki Północnej.
Wyniki sugerują, że Senekawirus A był czynnikiem etiologicznym chorób pęcherzykowych w badanych stadach. To pierwsze badanie gdzie stwierdzono Senekawirusa A poza Ameryką Północną. Senekawirus jest uważany za nowy patogen, powiązany z istotną chorobą pęcherzykową w Brazylii.
R. A. Leme et al. Senecavirus A: An Emerging Vesicular Infection in Brazilian Pig Herds. Transboundary and Emerging Diseases. Volume 62, Issue 6, pages 603–611, December 2015. DOI: 10.1111/tbed.12430