Badanie skuteczności terapii chlorotetracykliną podawaną w paszy, u świń z chorobą układu oddechowego, badano w fermie o cyklu zamkniętym zakażonej Mycoplasma hyopneumoniae, gdzie problem występował u tuczników.
Badania przeprowadzono na 533 świniach. Świnie szczepiono przeciw Mycoplasma hyopneumoniae i PCV2 przy odsadzaniu. W momencie pojawienia się objawów ze strony układu oddechowego świnie były podzielone na grupy terapeutyczne: CTC1 (leczenie dawką 500 ppm chlorotetracykliny przez dwa tygodnie), CTC2 (leczenie 500 ppm chlorotetracykliny przez 1 tydzień, następnie 1 tydzień przerwy i ponownie 1 tydzień leczenia) oraz T (leczenie tylozyną w dawce 100 ppm przez 3 tygodnie). Oceniano dzienne przyrosty, konwersję paszy, nasilenie objawów klinicznych oraz nasilenie zmian w płucach w badaniu poubojowym.
Stwierdzono różnice w przyrostach i objawach klinicznych wskazujące na przewagę sposobu leczenia zastosowanego w grupie CTC2. Występowanie zmian zapalnych w płucach w grupach CTC1, CTC2 i T wynosiło odpowiednio 20,5, 13,1 i 23%.
Badania wykazały, że CTC podawana w paszy w dawce 500 ppm od początku choroby, w systemie jeden tydzień leczenia, następnie jeden tydzień przerwy i ponownie jeden tydzień leczenia przyczyniła się do zmniejszenia zmian zapalnych w płucach i zmniejszeniu strat związanych z przyrostami oraz objawów klinicznych.
R. Del Pozo Sacristán, A. L. Rodríguez, A. Sierens, K. Vranckx, F. Boyen, A. Dereu, F. Haesebrouck, and D. G. D. Maes. Efficacy of in-feed medication with chlortetracycline in a farrow-to-finish herd against a clinical outbreak of respiratory disease in fattening pigs. Veterinary Record 2012;171:645 doi:10.1136/vr.100976