Mimo, że jest to choroba przebiegająca z niską śmiertelnością, globalny wpływ pryszczycy na ekonomię jest tak znaczący, ponieważ choroba dotyczy ogromnej liczby zwierząt. Ten wpływ można podzielić na dwie składowe: (1) straty bezpośrednie związane ze zmniejszoną produkcją i zmianami w strukturze stada, (2) straty pośrednie związane z kontrolą zakażenia pryszczycą, słabym dostępem do rynków i ograniczonego stosowania nowoczesnych technologii produkcji.
W niniejszym artykule szacuje się, że roczny wpływ pryszczycy na widoczne straty produkcyjne i szczepienia na terenach endemicznych wahają się miedzy 6.5 i 21 miliardami $.Ponadto wybuch ognisk pryszczycy w krajach wolnych od choroby może powodować straty rzędu 1.5 miliarda $ rocznie.
Skutki pryszczycy na całym świecie nie są takie same:
- Straty produkcyjne wywołane pryszczycą mają największy wpływ na najbiedniejsze kraje, gdzie dobrobyt ludzi jest bezpośrednio zależny od zwierząt. Pryszczyca zmniejsza płodność, co prowadzi do niskiej wydajności produkcyjnej i zniechęca ludzi do utrzymywania ras wysokowydajnych, a bardziej wrażliwych na wirusa.
- W krajach z programem kontroli pryszczycy, sam program generuje wysokie koszty. Programy często nie są przerywane, ze względu na duże zagrożenie nawrotu choroby.
- Obecność, a nawet zagrożenie pryszczycą, uniemożliwia dostęp do bardziej dochodowych rynków międzynarodowych
- W krajach, gdzie co jakiś czas wybuchają ogniska pryszczycy, powrót do statusu wolnego od choroby generuje ogromne koszty.
Pryszczyca jest chorobą wysoce zaraźliwą. Kontrola zakażeń wymaga więc dobrej koordynacji działań w kraju i między krajami. Efekty wystąpienia choroby wskazują na to, że współpraca na poziomie krajowym i międzynarodowym może przyczynić się do zminimalizowania strat z tytułu wystąpienia choroby.
Wyposażenie krajów uboższych w narzędzia do kontroli pryszczycy obejmie długoterminowo rozwój państwowych służb weterynaryjnych, co przełoży się na większe korzyści dla narodu, w tym też zwalczaniu innych chorób zwierząt.
T.J.D. Knight-Jones, J. Rushton; The economic impacts of foot and mouth disease – What are they, how big are they and where do they occur?; Preventive Veterinary Medicine, Available online 16 August 2013 http://dx.doi.org/10.1016/j.prevetmed.2013.07.013