Zrozumienie transmisji wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASFV) ma kluczowe znaczenie dla strategii minimalizowania rozprzestrzeniania się wirusa podczas epidemii. ASFV może przetrwać przez dłuższy czas w produktach zwierzęcych, tuszach i środowisku. Chociaż genom ASFV został znaleziony w środowiskach wokół zainfekowanych gospodarstw, dane na temat przetrwania wirusa w glebie są skąpe. Zbadaliśmy różne matryce glebowe wzbogacone krwią ASFV-dodatnią od zarażonego dzika, aby sprawdzić, czy ASFV może pozostać zakaźny w glebie pod zakażonymi zwłokami.
Zgodnie z oczekiwaniami, wykrywanie genomu ASFV było możliwe przez cały okres pobierania próbek. pH gleby, struktura i temperatura otoczenia odgrywały rolę w stabilności zakaźnego ASFV. Zakaźny ASFV został wykryty w próbkach pochodzących ze sterylnego piasku przez co najmniej trzy tygodnie, z piasku plażowego przez maksymalnie dwa tygodnie, z gleby podwórzowej przez jeden tydzień i z gleby bagiennej przez trzy dni. Wirus nie został odzyskany z dwóch kwaśnych gleb leśnych. Wszystkie eksperymenty mające na celu zmniejszenie ryzyka z kwasem cytrynowym lub wodorotlenkiem wapnia skutkowały całkowitą inaktywacją.
Podsumowując, stabilność zakaźnego ASFV jest bardzo niska w kwaśnych glebach leśnych, ale raczej wysoka w glebach piaszczystych. Biorąc jednak pod uwagę dużą zmienność, należy rozważyć zastosowanie środków dezynfekujących w punktach skupu tusz.
Carlson J, Fischer M, Zani L, Eschbaumer M, Fuchs W, Mettenleiter T, Beer M, Blome S. Stability of African Swine Fever Virus in Soil and Options to Mitigate the Potential Transmission Risk. Pathogens. 2020; 9(11): 977. https://doi.org/10.3390/pathogens9110977