In conclusion, no difference was detected between nurse sows and non-nurse sows in body condition or severity of lesions. Although some nurse sows experienced stress at fostering, no long-term effect of the nurse sow strategies was detected on stress levels compared with sows that raised their own litter.
Aby zoptymalizować liczbę prosiąt odsadzonych od najbardziej wysokowydajnych macior, potrzebne są odpowiednie strategie zarządzania. Strategie angażujące lochy- mamki polegają na przenoszeniu nadliczbowych nowonarodzonych prosiąt do lochy, której własne prosięta są odsadzane lub wykarmiane przez inną lochę. Takie "mamki" przebywają przez dłuższy czas na porodówkach, co może mieć negatywne konsekwencje dla ich dobrostanu.
Badanie przeprowadzono na 47 lochach, z których 20 urodziło duże mioty, a ich największe prosięta były odkarmiane przez mamki, które były 1 tydzień (2STEP7, n = 9) lub 3 tygodnie w laktacji (1 STEP21, n = 10). Lochy, od których wzięto prosięta (R), następnie zostały podzielone na dwie grupy: lochy, których całe mioty pozostawiono z matką (I) (RI, n = 10), lub ich mioty zostały wyrównane (E) dla masy urodzeniowej przez przeniesienie prosiąt w tym samym wieku od loch nie biorących udziału w badaniu (lochy wyrównane (RE), n = 9). Prosięta z 2STEP7 były odchowane przez mamkę, która była 3 tygodnie w laktacji (2STEP21, n = 9). Grubość słoniny mierzono przy wejściu na porodówkę, podczas odchowu prosiąt (tylko lochy-mamki) i po odsadzeniu. Lochy oceniano pod względem łatwości poruszania się i zmian skórnych i racic przy wejściu na porodówkę i odsadzeniu prosiąt.Zebrano próbki ślinowego kortyzolu i oceniano test barwienie łez o godzinie 09:00, co tydzień od wejścia aż do odsadzenia. Próbki śliny pobrano również podczas mieszania prosiąt.
W przypadku wszystkich macior grubość słoniny zmniejszyła się między wejściem a odsadzeniem (F1,42 = 26,59) i różniła się między poszczególnymi grupami (F4,16 = 2,91). W okresie odsadzania lochy RI miały niższe wyniki uszkodzeń kończyn dolnych (mniej nasilone) niż lochy 2STEP7 i RE (χ24 = 10,8). Nie wykryto wpływu postępowania w badaniu na stężenie kortyzolu w ślinie, a wszystkie lochy- mamki miały wyższe stężenie kortyzolu w ślinie w okresie przenoszenia prosiąt, w porównaniu z innymi dniami (F10,426 = 3,47). Znaczny wpływ i różnice wynikające z przenoszenia prosiąt był widoczny między lochami- mamkami (F2,113 = 3,45); lochy 2STEP7 miały wyższe stężenie kortyzolu w ślinie niż lochy 1STEP21 i 2STEP21 w dniu przenoszenia prosiąt. Lochy 2STEP7 miały wyższe stężenie kortyzolu w ślinie podczas przenoszenia prosiąt w porównaniu z lochami 1STEP21 i 2STEP21. Postępowanie nie miało wpływu na wyniki barwienia łez.
Podsumowując, nie wykryto istotnej różnicy między lochami - mamkami a pozostałymi poddanymi badaniu jeśli chodzi o kondycję ciała lub nasilenie uszkodzeń kończyn. Chociaż niektóre mamki odczuwały stres podczas przenoszenia prosiąt, nie wykryto długoterminowego wpływu tego postępowania na poziom stresu w porównaniu z lochami odchowującymi własne mioty.
O. Schmitt, E. M. Baxter, L. A. Boyle and K. O’Driscoll. Nurse sow strategies in the domestic pig: Consequences for selected measures of sow welfare. Animal. Volume 13, Issue 3. March 2019 , pp. 580-589. DOI: https://doi.org/10.1017/S175173111800160X