Środowisko prenatalne wpływa na zdrowie i rozwój potomstwa, co jest łatwo widoczne, gdy weźmie się pod uwagę dobrze opisany wpływ odżywiania matki i stresu na metabolizm poporodowy, funkcje nerwowe i reakcję potomstwa na stres. Ponadto u gatunków laboratoryjnych, owiec i ludzi szczegółowo opisano wpływ stresu cieplnego in utero na rozwój potomstwa od ponad 50 lat. Pomimo naszej rozległej wiedzy na temat fenotypów poporodowych wywoływanych przez stresory in utero, dopiero niedawno zaczęto wyjaśniać skutki przenoszenia stresu cieplnego in utero u świń. Wpływ zmian klimatycznych na wzrost globalnych temperatur w połączeniu z większą produkcją ciepła metabolicznego u współczesnych świń zwiększył podatność świń na stres cieplny. Większa podatność na stres cieplny może negatywnie wpłynąć na dobrostan i wydajność świń oraz może wpłynąć na przyszłe pokolenia świń poprzez stres cieplny w macicy.
Świnie narażone na stres cieplny in utero rozwijają różnorodne fenotypy poporodowe, które uniemożliwiają opłacalną produkcję oraz zagrażają zdrowiu i dobrostanowi w komercyjnych systemach produkcyjnych. W szczególności stres cieplny w okresie życia płodowego zmienia reakcję na stres poporodowy, temperaturę głęboką ciała, odpowiedź na prowokację immunologiczną i ma działanie teratogenne. Ponadto stres cieplny w macicy zmienia poporodowy skład ciała poprzez odpowiednio zmniejszoną chudość mięsa i zwiększoną szybkość odkładania się tkanki tłuszczowej. Stres cieplny w okresie życia płodowego zmniejsza masę urodzeniową prosiąt, przyrost masy ciała i wydajność rozrodczą.
Chociaż wpływ ekonomiczny stresu cieplnego in utero u świń nie został jeszcze określony, prawdopodobnie stanowi zagrożenie dla globalnego zrównoważenia produkcji trzody chlewnej.
Johnson JS, Stewart KR, Safranski TJ, Ross JW, Baumgard LH. In utero heat stress alters postnatal phenotypes in swine. Theriogenology. 2020; 154: 110-119. https://doi.org/10.1016/j.theriogenology.2020.05.013