Aminokwasy rozgałęzione (BCAA), takie jak L-leucyna (L-Leu), L-izoleucyna (L-Ile), L-walina (L-Val) i L-arginina (L-Arg), mają znaczący wpływ na rozwój gruczołów mlekowych, produkcję mleka oraz regulację stanu katabolicznego i odpowiedzi immunologicznych u loch w okresie laktacji. Dodatkowo, niedawno pojawiła się hipoteza sugerująca, że wolne aminokwasy (AA) mogą służyć jako czynniki wpływające na aktywność drobnoustrojów. Niniejsze badanie miało na celu ocenę, czy suplementacja loch karmiących aminokwasami BCAA (9, 4,5 i 9 g/d/lochę odpowiednio L-Val, L-Ile i L-Leu) i/lub L-Arg (22,5 g/d/lochę), powyżej szacowanego zapotrzebowania żywieniowego, może wpływać na parametry fizjologiczne i immunologiczne, profil mikrobiologiczny, skład siary i mleka oraz wydajność loch i ich potomstwa.
Jako rezultat, w 41 dniu prosięta urodzone przez lochy suplementowane AA były cięższe. Aminokwasy BCAA zwiększały stężenie glukozy i prolaktyny w surowicy loch w dniu 27, miały tendencję do zwiększania stężenia immunoglobulin A (IgA) i IgM w siarze, zwiększały stężenie IgA w mleku w dniu 20 i miały tendencję do zwiększania odsetka limfocytów we krwi loch w dniu 27. Ponadto BCAA miały tendencję do zmniejszania wskaźników mikrobiologicznych Chao1 i Shannon w kale loch. Grupa BCAA była wyróżniana przez Prevotellaceae_UCG-004, Erysipelatoclostridiaceae UCG-004, grupę Rikenellaceae_RC9_gut_group i Treponema berlinense. Co więcej, Arg zwiększył IgM w surowicy loch w dniu 10, glukozę i prolaktynę w surowicy loch w dniu 27 oraz odsetek monocytów we krwi prosiąt w dniu 27, a także ekspresję NFKB2 w jelicie czczym, podczas gdy zmniejszył ekspresję GPX-2. Mikrobiota kałowa loch w grupie Arg była wyróżniana przez Bacteroidales. Połączenie BCAA i Arg miało tendencję do zwiększania sperminy w dniu 27, miało tendencję do zwiększania Igs (IgA i IgG) w dniu 20 w mleku, sprzyjało kolonizacji kału Oscillospiraceae UCG-005 i poprawiało wzrost prosiąt.
Podsumowując, karmienie Arg i BCAA powyżej szacowanego zapotrzebowania na produkcję mleka może poprawić wydajność loch i prosiąt, kompetencje immunologiczne i przeżywalność poprzez modulację metabolizmu, składu siary i mleka oraz mikrobioty jelitowej loch.
Luise D, Correa F, Stefanelli C, Simongiovanni A, Chalvon-Demersay T, Zini M, Fusco L, Bosi P, Trevisi P. Productive and physiological implications of top-dress addition of branched-chain amino acids and arginine on lactating sows and offspring. Journal of Animal Science and Biotechnology. 2023; 14(1): 1-22. https://doi.org/10.1186/s40104-022-00819-8