Kwas salicylowy jest bezbarwnym krystalicznym kwasem organicznym szeroko stosowanym w syntezie organicznej. Funkcjonalne role kwasów organicznych obejmują poprawę strawności składników odżywczych, zdrowia jelit, wydajności wzrostu, a także właściwości konserwujące. Badania te miały na celu ocenę wpływu suplementacji diety kwasem salicylowym na wydajność i metabolity krwi u loch karmiących i prosiąt ssących. Wykorzystano lochy ważące 208,5 ± 18,34 kg i ich noworodki. Od 114. dnia ciąży do 21. dnia laktacji (odsadzenie), dziesięć wieloródek (n = 5/ grupę) (Landrace x Yorkshire) przydzielono losowo do jednej z dwóch metod postępowania: Kontrola (dieta podstawowa) i leczenie (Kontrola + 0,05% kwas salicylowy). Masę ciała loch mierzono przed 114 dniem ciąży, po oproszeniu i przy odsadzeniu (21 dzień) w celu określenia utraty masy ciała. Zmierzono wskaźnik przeżywalności i średni dzienny przyrost świń. Od każdej lochy pobrano 5 ml krwi z żyły szyjnej w początkowym, po oproszeniu i ostatnim dniu eksperymentu. Pobrano również krew od trzech prosiąt na lochę (5 ml).
Nie było znaczącej różnicy w masie ciała, grubości słoniny, utracie słoniny i ocenie kondycji ciała u loch leczonych kwasem salicylowym w porównaniu z lochami karmionymi dietą kontrolną. Jednakże, masa ciała loch została drastycznie zmniejszona średnio o 16 kg od porodu do odsadzenia. Włączenie kwasu salicylowego do diety loch nieznacznie poprawiło wskaźnik przeżywalności i wykazało wyższą masę ciała prosiąt. Nie było jednak znaczącej różnicy w stężeniach czerwonych krwinek, Fe, hematokrytu i Hb między grupami kontrolnymi i leczonymi lochami, ale całkowita zdolność wiązania żelaza była znacznie zmniejszona u loch z grupy leczonej w porównaniu z grupą kontrolną od początku do odsadzenia. Co więcej, dodatek kwasu salicylowego do diety loch od wczesnej laktacji zwiększył masę urodzeniową i całkowitą zdolność wiązania żelaza u noworodków pod koniec badania.
Podsumowując, zaobserwowano pozytywny efekt u prosiąt. Nie zaobserwowano jednak znaczącej różnicy w wydajności reprodukcyjnej loch.
Muhizi S, Cho S, Palanisamy T, Kim IH. Effect of dietary salicylic acid supplementation on performance and blood metabolites of sows and their litters. Journal of Animal Science and Technology, 2022; 64(4), 707. https://doi.org/10.5187%2Fjast.2022.e25