W celu oceny skuteczności szczepień w trakcie wybuchu PRRS oceniano transmisję wirusa przez kontakt bezpośredni oraz zmiany wywołane infekcją zjadliwym szczepem PRRSV (HPPRRSV). Dwadzieścia świń podzielono na 4 grupy. Grupy 1, 2 i 3 utrzymywano w jednym budynku a grupę 4 w oddzielnym. Świnie z grupy 1 zakażono szczepem HPPRRSV w dniu 0. Świnie z grup 2 i 4 nie zostały zakażone i służyły za kontrolę. Grupę 3 zaszczepiono szczepionką atenuowaną w dniu 0. Analizie poddano temperaturę rektalną, objawy kliniczne, zmiany patologiczne i obecność wirusa we krwi.
Świnie z grupy 3 (zaszczepione i zakażone przez kontakt) wykazywały niższą zachorowalność, wiremię, gorączkę i zmiany w płucach w 14 dniu niż świnie z grupy 2 (nieszczepione i zakażone przez kontakt) i grupy 1 (zakażone bezpośrednio). U świń zaszczepionych zanotowano wyższy poziom IFN- γ w surowicy. Może to wskazywać na rolę IFN-γ w odporności przeciw zakażeniu szczepami HPPRRSV.
Badania te wskazują, że szczepienie w trakcie wybuchu PRRS wywołanego zakażeniem HPPRRSV łagodzi przebieg choroby u świń zakażonych przez kontakt. Nasze wyniki mogą być wykorzystane w opracowywaniu strategii zwalczania ostrych przypadków choroby wywołanej infekcją HPPRRSV.
Xiao Li, Li Qiu, Zengqi Yang, Ruiyi Dang, Xinglong Wang. Emergency vaccination alleviates highly pathogenic porcine reproductive and respiratory syndrome virus infection after contact exposure. BMC Veterinary Research 2013, 9:26.