Cirkowirus świń typu 2 (PCV2) występuje endemicznie w każdym większym kraju producenckim trzody, powodując choroby związane z PCV (PCVAD), a tym samym znaczne straty. Obecne strategie szczepień są oparte na białku kapsydu wirusa i są dostatecznie skuteczne w zapobieganiu PCVAD. jJednak nie są w stanie zapewnić całkowitej odporności. Dodatkowo szczepienia całych stad jest kosztowne i czasochłonne.
W niniejszym badaniu sprawdzano skuteczności liofilizowanych, rekombinowanych Saccharomyces cerevisiae w formie proszku, wykazujących ekspresję białka powierzchniowego kapsydu PCV2b, jako szczepionki doustnej. Świnie PCV2- ujemne otrzymały 3 dawki szczepionki lub pozostały niezaszczepione przed ekspozycją na określony szczep PCV2b. Co tydzień dokonywano pomiarów temperatury ciała zwierząt i pobierano próbki krwi i kału. Pod koniec badania, świnie poddawano eutanazji, pobierano próbki tkanek i wykonano badania qPCR i immunohistochemiczne na obecność PCV2b. Natężenie wiremii mierzone w surowicy i obecność wirusa w kale świń nieszczepionych była wyższa niż u szczepionych świń. Ponadto w kale świń szczepionych stwierdzono więcej sIgA niż u zwierząt nieszczepionych. Szczepienie wpłynęło na uzyskanie niższych stężeń TNFa i IL-1 p, i wyższych stężeń IFN i IFNy w porównaniu do nieszczepionych zwierząt. Poza tym u zwierząt nieszczepionych stwierdzono większą ilość wirusa w tkankach limfatycznych i jelicie krętym, w porównaniu do szczepionych świń. Różnice między grupami były szczególnie widoczne w jelicie krętym.
Robert Patterson, Thomas Eley, Christopher Browne, Henny M. Martineau, Dirk Werling. Oral application of freeze-dried yeast particles expressing the PCV2b Cap protein on their surface induce protection to subsequent PCV2b challenge in vivo. Vaccine. 2015 Oct 14.
doi: 10.1016/j.vaccine.2015.10.003