X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Uzupełnianie diety loch w późnej ciąży i laktacji o lizolecytynę

Suplementacja paszy lizolecytyną może poprawić wzrost miotu przy zachowaniu rezerw ciała lochy.

24 sierpień 2022
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Z biegiem lat lochy stały się bardziej płodne i produkują duże, ciężkie mioty ze zwiększonymi dziennymi przyrostami i wysokimi wymaganiami dotyczącymi zużycia energii z mleka. Zwiększenie ilości energii i składników odżywczych zatrzymywanych w paszy jest kluczowe dla utrzymania wydajności przy zachowaniu rozsądnych kosztów paszy. Dodatek enzymów trawiennych i emulgatorów w paszy dla loch jest również stosowany w celu ułatwienia trawienia, wchłaniania i zatrzymywania tłuszczu i innych składników odżywczych. Lizolecytyna jest jednym z najczęściej badanych emulgatorów, a jej zastosowanie może poprawić strawność energii, retencję i może pomóc lochom w utrzymaniu kondycji i wydajności podczas laktacji. Celem niniejszej pracy była ocena wpływu suplementacji diety lizolecytyną w diecie loch w ostatnich trzech tygodniach okresu ciąży i w całym okresie laktacji na wydajność i parametry metaboliczne. W tym celu, łącznie 60 loch przydzielono do dwóch grup: (a) grupa kontrolna: lochy żywiono dietami kontrolnymi komercyjnymi; (b) grupa lizolecytyny: lochy żywiono dietami kontrolnymi uzupełnionymi o 750 g/t paszy uzupełnionej lizolecytyną.

W rezultacie, słonina była niższa w grupie z lizolecytyną niż w grupie kontrolnej pod koniec ciąży i przy odsadzeniu, podczas gdy lochy kontrolne zmobilizowały więcej słoniny między 14 dniem a odsadzeniem. Masa miotu przy odsadzeniu była wyższa w grupie z lizolecytyną. Poziom glukozy na czczo w 14 dniu laktacji był niższy w grupie z lizolecytyną w porównaniu z kontrolą. Stężenie mocznika było wyższe w grupie z lizolecytyną niż w grupie kontrolnej w 14 dniu. Lochy suplementowane lizolecytyną w porównaniu do grupy kontrolnej mobilizowały mniej tkanek w czasie laktacji w celu zaspokojenia potrzeb laktacyjnych.

Podsumowując, suplementacja lizolecytyną u loch spowodowała poprawę masy miotu przy odsadzeniu bez nadmiernego katabolizmu tkanki tłuszczowej, najprawdopodobniej dzięki efektywnemu wykorzystaniu składników odżywczych.

Papadopoulos GA, Wealleans AL, Delis GA, Janssens GP, di Benedetto M, Fortomaris P. Effects of Dietary Lysolecithin Supplementation during Late Gestation and Lactation on Sow Reproductive Performance, Sow Blood Metabolic Parameters and Piglet Performance. Animals. 2022;12(5): 623. https://doi.org/10.3390/ani12050623

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji