Ponieważ stres cieplny spowalnia wzrost świń, w celu optymalizacji środowiska w chlewni wymagane jest chłodzenie, aby utrzymać wydajność wzrostu tuczników, od których ma pochodzić chude mięso. W związku z tym porównano warunki panujące w chlewni w okresie letnim z wydajnością tuczników w oborach z wentylacją tunelową ze zraszaczami (TUNNEL; n=3) i chlewniach z wentylacją tunelową z podkładami chłodzącymi (COOLCELL; n=2). Wydajność świń mierzono również w naturalnie wentylowanych chlewniach ze zraszaczami i wentylatorami mieszającymi (NATURAL; n=4). Określono również wydajność podkładów chłodzących. Chlewnie o identycznych wymiarach i w pełni rusztowej podłodze znajdowały się w tym samym komercyjnym zakładzie produkcyjnym we wschodniej Karolinie Północnej i były monitorowane od 2014 do 2016 roku. Porównano temperaturę, wilgotność względną, wskaźnik temperatury i wilgotności oraz obrazy termiczne w celu oceny temperatury świń między zabiegami COOLCELL i TUNNEL. Średni dzienny przyrost, współczynnik konwersji paszy, przeżywalność świń, uboje i koszty leków porównano we wszystkich trzech typach pomieszczeń i porach roku (lato vs. nie-lato) na 72 partiach świń (46 459 świń ogółem).
Pomiędzy godziną 12:00 a 13:00 podkłady chłodzące obniżyły temperaturę o 3,9°C, a ich wydajność chłodzenia wyniosła 52%. Temperatura i wskaźnik wilgotności w COOLCELL były znacznie niższe, a wilgotność względna była znacznie wyższa niż w TUNNEL. Nie było znaczących różnic w wydajności świń lub temperaturze między TUNNEL i COOLCELL. Średni dzienny przyrost świń był istotnie wyższy w TUNNEL i COOLCELL w porównaniu z NATURAL. Współczynnik konwersji paszy w okresie letnim i koszty leków były znacznie lepsze w porównaniu z okresem innym niż lato.
Pomimo braku wpływu zabiegów chłodzących na wydajność wzrostu świń, chlewnie wentylowane tunelowo z podkładami chłodzącymi poprawiły komfort termiczny w porównaniu z chlewniami wentylowanymi tunelowo ze zraszaczami.
Wiegert J, Knauer M, Shah SB. Applied Engineering in Agriculture. 2022; 38(2): 351-359. doi: 10.13031/aea.14810