Udomowione lochy są skłonne do budowy gniazda przed porodem, a materiał do budowy gniazda może zmniejszyć stres związany z zimnem u prosiąt. Jednak materiał gniazdowy może nie być praktyczny w większości systemów produkcyjnych ze względu na możliwość zatykania instalacji odprowadzających gnojowicę. Dlatego celem badania była ocena alternatywnego materiału gniazdowego dostarczonego przed oproszeniem na dobrostan loch i przeżywalność prosiąt oraz zbadanie wpływu całego środowiska gniazdowego na przeżywalność prosiąt i wydajność wzrostu. Postawiliśmy hipotezę, że dostarczenie jutowego materiału lęgowego zmniejszy stres loch i czas trwania porodu, a dostarczenie maty lęgowej pozwoli prosiętom zachować eutermię i poprawi przeżywalność i wzrost. Lochy (N = 20) zostały losowo przydzielone do jednej z dwóch metod postępowania: kojca porodowego z trzema kawałkami jutowego materiału gniazdowego o wymiarach 40,6 × 21,6 cm (Nest; n = 10) i dwóch wzbogaconych mat dla prosiąt wykonanych z płyty akrylowej (28,0 × 86,4 cm) pokrytej materiałem z mikrofibry lub kojca porodowego bez materiału gniazdowego (Control; n = 10) i jednej standardowej plastikowej maty dla prosiąt (28,0 × 86,4 cm).
Do przedniej części kojca przymocowano kawałki juty, aby zapobiec przedostawaniu się materiału przez listwy podłogowe. Pobrano próbki śliny do pomiaru kortyzolu i immunoglobuliny A (IgA) w dniach -1, 0, 1 i 2 w stosunku do oproszenia, a ostatnią próbkę pobrano przy odsadzeniu (dzień 16,9 ± 0,18). Krew pobrano od czterech prosiąt z miotu w celu pomiaru immunoglobuliny G (IgG) po 48 godzinach, w dniu 7 i po odsadzeniu. Temperaturę skóry prosiąt mierzono u dwóch prosiąt z miotu za pomocą kamery na podczerwień przez 3 dni po urodzeniu w godzinach 0800, 1200, 1600 i 2000. Do pomiaru temperatury skóry prosiąt wybierano losowo po jednym prosięciu ze strony z lampą grzewczą i ze strony bez lampy grzewczej. Wideo było stale rejestrowane w celu obserwacji interakcji pomiędzy jutą a kojcem. Dane analizowano jako mieszany model analizy wariancji w SAS 9.4.
Lochy w gnieździe wykazywały mniej zachowań ukierunkowanych na obecność kojca niż lochy kontrolne. Kortyzol miał tendencję do zmniejszania się u loch Nest w porównaniu z lochami kontrolnymi, ale nie wykryto różnic w stężeniach IgA. Prosięta Nest były cięższe w 7. dniu, miały wyższe stężenie IgG i wyższą temperaturę skóry w porównaniu z lochami kontrolnymi. Nie zaobserwowano różnic w czasie trwania porodu ani liczbie martwych urodzeń.
Materiał jutowy i gniazda dla prosiąt pozytywnie wpłynęły na dobrostan loch i wskaźniki prosiąt, ale nie przełożyły się na poprawę przeżywalności prosiąt.
Markland L, et al. Investigating the effects of jute nesting material and enriched piglet mats on sow welfare and piglet survival. Translational Animal Science. 2023; 7(1): txad076. https://doi.org/10.1093/tas/txad076