X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wpływ organicznego kompleksu żelaza na wydajność rozrodczą i poziom żelaza u prosiąt ssących.

Wyniki wykazały, że organiczny kompleks żelaza nie poprawił wydajności rozrodczej loch lub wydajność wzrostu prosiąt.

29 lipiec 2015
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Eksperyment został przeprowadzony w celu oszacowania wpływu organicznego kompleksu żelaza na parametry reprodukcyjne i poziom żelaza u prosiąt ssących. W sumie 58 loch w swojej piątej ciąży, w 84 dniu, podzielono na dwie grupy. Zwierzęta otrzymywały paszę z dodatkiem organicznego kompleksu żelaza (n=33)  i siarczanu żelaza (n=25). Zgodnie z eksperymentem dwuczynnikowym 2x2, prosięta ssące (2.09±0.34 kg) w każdym miocie były dzielone na dwie grupy, które to otrzymywały iniekcję z żelazem bądź bez żelaza (0 vs. 200 mg/ prosię) w trzecim dniu laktacji. Lochy otrzymywały paszę przez 51 dni, w tym 30 dni ciąży i 21 dni laktacji.

Wyniki wykazały, że organiczny kompleks żelaza nie poprawił wydajności rozrodczej loch lub wydajność wzrostu prosiąt. Ziwerzęta, które dostały preparat żelaza w iniekcji w 21 dniu laktacji miały większą indywidualną masę ciała w porównaniu z prosiętami, którym nie podawano żelaza (P <0,05). W porównaniu z siarczanem żelaza, organiczny kompleks żelaza wpłynął na znaczny wzrost zawartości Cu w mleku dojrzałym (p <0,01), stężenie żelaza w surowicy w pierwszym dniu laktacji (p <0,05), a także aktywność ceruloplazminy w 21. dniu laktacji (P <0,01). Prosięta od loch, które otrzymywały organiczny kompleks żelaza miały tendencję do większej całkowitej zdolności wiązania żelaza (P = 0,08), aktywność ceruloplazminy (P = 0,05) w 10 dniu laktacji i tendencję do wyższego stężenia hemoglobiny (P = 0,08), całkowitą zdolność wiązania żelaza (P <0,01) i żelaza w osoczu (P <0,01) w dniu 21 laktacji porównaniu z prosiętami od loch otrzymujących siarczan żelaza. Prosięta, którym podano żelazo miały większą liczbę czerwonych krwinek, (P <0,01), poziom hemoglobiny (P <0,01) w surowicy, żelaza w surowicy (P <0,01), całkowitej zdolności wiązania żelaza (P <0,05) w dniu 10 i 21 w stosunku do prosiąt, które nie otrzymały żelaza..

Reasumując, organiczny kompleks żelaza miał niewielki pozytywny wpływ na status żelaza u loch i prosiąt ssących ale nie poprawił znacząco wydajności loch i ich potomstwa. W związku z tym próby zastąpienia powszechnie stosowanych inieksji Fe organicznymi kompleksami żelaza od matek nie okazały się skuteczne w zapobieganiu niedokrwistości z niedoboru żelaza u prosiąt ssących.

Jun Wang, Desheng Li, Lianqiang Che, Yan Lin, Zhengfeng Fang, Shengyu Xu, De Wu. Influence of organic iron complex on sow reproductive performance and iron status of nursing pigs. Livestock Science. Volume 160, February 2014, Pages 89–96. doi:10.1016/j.livsci.2013.11.024

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji