X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Wpływ płci i masy urodzeniowej na wydajność, mikrobiom, odpowiedź immunologiczną i spożycie siary przez prosięta

Samice miały wyższy wskaźnik stabilności w systemie produkcyjnym, a prosięta o niskiej masie urodzeniowej miały niższe spożycie siary.

15 styczeń 2025
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Celem tego badania była ocena wpływu płci i klas masy urodzeniowej na spożycie siary, wydajność, utrzymanie się w systemie produkcyjnym, odpowiedź immunologiczną i mikrobiom prosiąt w fazie laktacji i odchowu.

Metody: Do badań wykorzystano projekt czynnikowy z dwiema kategoriami płci (samice i samce) i trzema klasami masy urodzeniowej (niska - 0,8 do 1,1 kg; średnia - 1,101 do 1,4 kg; i wysoka - 1,401 do 1,7 kg). Łącznie wykorzystano 757 prosiąt w okresie laktacyjnym i 228 prosiąt w fazie odchowu. Oceniano stężenie glukozy w surowicy po urodzeniu i 24 godzinach, spożycie siary, parametry wydajności, wskaźniki usunięć, śmiertelność, leki i stężenie immunoglobuliny G (IgG), interleukiny 10 (IL-10) i czynnika martwicy nowotworów alfa (TNF-α) w 4. dniu po odsadzeniu oraz mikrobiom kałowy w 6. dniu odchowu.

Wyniki: Poziom glukozy w surowicy nie uległ zmianie. Prosięta o wysokiej masie urodzeniowej przyjmowały więcej siary. Prosięta o niskiej masie urodzeniowej i samce miały wyższy wskaźnik usunięć i śmiertelności. Większy odsetek samic z wysoką masą urodzeniową wymagał podawania leków. Masa ciała prosiąt przy wszystkich ważeniach była wyższa w przypadku prosiąt o wysokiej masie urodzeniowej. Dzienny przyrost masy ciała i spożycie paszy w fazie odchowu były zależne od klas masy urodzeniowej. Prosięta o niskiej masie urodzeniowej miały niższe stężenie TNF-α i nie było różnicy w stężeniu IL-10. Samce miały wyższe stężenie IgG w surowicy. Prosięta o średniej i wysokiej masie ciała, a także samce, wykazywały większą liczebność patogennych gatunków bakterii (Fusobacterium mortiferum, Campylobacter jejuni, Clostridium neonatale i Ruminococcus torques).

Wnioski: Podsumowując, samice miały wyższy wskaźnik utrzymywania się w systemie produkcyjnym i mikrobiom kałowy o niższej obfitości bakterii chorobotwórczych, a prosięta o niskiej masie urodzeniowej miały niższe spożycie siary z obniżonymi wskaźnikami zootechnicznymi.

Henrique de Paula Y, Martins e Costa GA, Chaves RF, Aparecida Barbosa J, Müller Ribeiro C, Andretta I, de Souza Cantarelli V. Effect of sex and birth weight on the performance, microbiome, immune response and colostrum intake of piglets. Livestock Science. 2024; 288: 105528. https://doi.org/10.1016/j.livsci.2024.105528.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji