X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wpływ różnych źródeł suplementacji metioniny w dietach dla świń na wydajność wzrostu, cechy tuszy, wydajność rozbioru i jakość mięsa

Źródło metioniny dodawanej do diety świń przeznaczonych do tuczu może nie mieć wpływu na wydajność tuszy i jakość mięsa.

28 sierpień 2024
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Suplementacja metioniną jest standardową praktyką w komercyjnych dietach dla trzody chlewnej ze względu na wysokie zapotrzebowanie świń na metioninę (Met) i niską zawartość Met w typowych dietach kukurydziano-sojowych. Powszechnie stosowanymi suplementami Met są DL-Met (99% czystości), L-Met i analog hydroksylowy DL-metioniny (MHA). Biorąc pod uwagę, że te źródła Met są przetwarzane w organizmie w różny sposób, istnieją ograniczone dane na temat ich wpływu na jakość tuszy i mięsa. Niniejsze badanie ma na celu zbadanie wpływu tych dodatkowych źródeł metioniny na wydajność wzrostu, wydajność cięcia i jakość mięsa.

Metody: W wieku 9 tygodni 240 świń przydzielono do 60 kojców jednopłciowych w czterofazowym badaniu trwającym 104 dni. Początkowo świnie były karmione wspólną dietą grower do 56 dnia. Następnie kojce zostały losowo przydzielone do jednej z trzech diet eksperymentalnych. Przez pozostałe 7 tygodni fazy tuczu świnie (ważące około 80 kg) karmiono dietami zawierającymi L-Met, DL-Met lub MHA. Dodatkowe źródło Met zapewniało 25% znormalizowanego zapotrzebowania na Met + cysteinę w jelicie krętym, przy czym MHA uznano za 65% tak skuteczne jak L-Met lub DL-Met. Po zakończeniu badania jedna świnia na kojec została poddana ubojowi, a tusze przeanalizowano pod kątem cięć w celu określenia wydajności cięcia tusz. Oceniono różne miary jakości schabu, w tym skład i siłę ścinającą.

Wyniki: Wyniki nie wykazały znaczących różnic w masie tuszy ciepłej, powierzchni oka schabu, wydajności cięcia tuszy bez kości lub pH schabu między grupami. Jednak stosowanie DL-Met miało tendencję do zmniejszania strat ociekania (5,58%) w porównaniu do L-Met (7,03%) i MHA (6,68%). Podobnie, straty podczas gotowania były nieco niższe przy obróbce DL-Met (16,20%) w porównaniu do L-Met (18,18%) i MHA (18,50%).

Wniosek: Wyniki te sugerują, że istnieją minimalne różnice w cięciu tuszy i jakości mięsa w zależności od źródła Met w dietach dla świń, przy zastosowaniu 65% skuteczności biologicznej MHA w stosunku do L-Met lub DL-Met.

Remole HM, Htoo JK, Mendoza SM, Bradley CL, Dilger RN, Dilger AC, Harsh BN. Effects of supplemental methionine sources in finishing pig diets on growth performance, carcass characteristics, cutting yields, and meat quality. Translational Animal Science. 2024; 8: txae088. https://doi.org/10.1093/tas/txae088

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji