Stabilność kwasów tłuszczowych może zmienić jakość przetwarzanego mięsa wieprzowego. W badaniu porównano skaźniki wzrostu i jakość mięsa 240 świń podzielonych na grupy: skarmianych paszami zawierającymi aźródło ω3 kwasów tłuszczowych (wytłaczane z siemienia lnianego) lub bez dodatku (kontrola) i suplementowane jednym z trzech różnych związków przeciwutleniających (organicznym selenem, selenem mineralnym lub selenem mineralnym + wit. E ).
Suplementacja omega-3 zwiększyła średnie spożycie paszy i wskaźniki wzrostu, ale nie wpłynęła na współczynnik wykorzystania paszy i chudość tuszy. Związek przeciwutleniający nie miał wpływu na wydajność wzrostu i cechy tuszy. Nie stwierdzono istotnego wpływu na cechy jakościowe mięsa (pH, kolor, ubytek wody). Zgodnie z oczekiwaniami,dodatek w paszy wytłoczonych z siemienia lnianego kwasów miał wpływ na zawartość kwasów tłuszczowych (FA) w słoninie przez zwiększenie udziału kwasów tłuszczowych ω3. Peroksydacja lipidowa była ograniczona w grupach kontrolnych, niezależnie od związku przeciwutleniającego. Witamina E silnie zmniejszyła poziom peroksydacji lipidów w grupie suplementowanej ω3 w porównaniu z suplementacją samym tylko selenem. Nie stwierdzono wpływu suplementacji ω3 lub antyoksydantu na wydajność przetwarzania gotowanej szynki.
Mathieu Monziols, Nathalie Quiniou, Nathalie Lebas, Robert Granier, Antoine Vautier. Effect of an organic selenium supplementation on growth performance and meat quality in pigs. 47e Journées de la Recherche Porcine.