Celem było zbadanie, czy emisje NH3 i zapach mogą zostać obniżone, wdrażając trzy różne ustawienia sterowania wentylacją (VCS) jako tanie i wydajne techniki. W grupie 1 (T1) temperaturę zadaną (Tset) ustawiono o + 2 ° C wyżej niż strategia odniesienia - grupa kontrolna (CON). W grupie 2 (T2) minimalne (Vmin) i maksymalne (Vmax) ustawienia wentylacji zostały ustawione odpowiednio na 75% i 90% CON. W przypadku grupy 3 (T3) Tset był o +1 ° C wyższy niż CON, podczas gdy ustawienia Vmin i Vmax były początkowo ustawione na 25% i 80% CON, ale stopniowo wzrastały w okresie tuczu.
Wyniki sugerowały, że T1 był najlepszym sposobem VCS, ponieważ znacznie obniżył emisję odorów w porównaniu do CON, o 34%. Pomimo znacznego zmniejszenia tempa wentylacji, ogólna średnia godzinna emisja NH3 nie różniła się między grupami T1, T2, T3 i CON. Jednak w oparciu o protokół VERA obliczono roczne wskaźniki emisji NH3 i wykazano potencjał T1 do zmniejszenia emisji NH3 o 11% w porównaniu z CON. Brak znaczących różnic w ogólnej średniej godzinnej emisji NH3 między T1, T2, T3 i CON wynikał częściowo z sezonowych zmian w wzorach przepływu powietrza w chlewni, wpływających na wymianę powietrza w kanałach gnojowych.
Wyniki wykazał, że pomimo znaczenia szybkości wentylacji dla emisji, wpływ wzorca przepływu powietrza w pomieszczeniu na uwalnianie gazu z kanałów do budynku ma zasadnicze znaczenie.
Raphael K. Tabase, Sam Millet, Eva Brusselman, Bart Ampe, Carolien De Cuyper, Bart Sonck, Peter Demeyer, Effect of ventilation control settings on ammonia and odour emissions from a pig rearing building, Biosystems Engineering, Volume 192, 2020 https://doi.org/10.1016/j.biosystemseng.2020.01.022.