Okres odsadzenia jest wyzwaniem dla prosiąt, zwłaszcza dla ich zdrowia przewodu pokarmowego. Zmiana diety spowodowana brakiem mleka matki, której towarzyszy przyspieszenie zarówno morfologicznego, jak i enzymatycznego dojrzewania błony śluzowej jelit prosiąt, może pogorszyć trawienie i wchłanianie. W tym kontekście zapotrzebowanie na białko prosiąt, które są w fazie szybkiego wzrostu, może być większe niż zdolność jelit do trawienia białek. Niestrawione białka są najlepszą pożywką dla rozwoju patogennej flory bakteryjnej, która powoduje biegunkę. Ponieważ problemów tych nie można już rozwiązać za pomocą profilaktycznego stosowania antybiotyków, należy znaleźć najlepszą równowagę między zdrowiem jelit a wydajnością wzrostu. Dieta o niskiej zawartości białka surowego i uzupełniona syntetycznymi aminokwasami może pomóc w osiągnięciu tego celu. Celem tego badania była ocena wpływu poziomu białka w diecie na wzrost prosiąt i występowanie biegunki po odsadzeniu. Oceniono również mikrobiotę kału prosiąt i skład kału. Doświadczenie przeprowadzono na 144 odsadzonych prosiętach (72 prosięta na grupę) i trwało od odsadzenia (w wieku 25 dni) do końca fazy po odsadzeniu (w wieku 95 dni). Porównano dwa poziomy białka w diecie: wysoki (średnio 17,5% białka surowego podczas eksperymentu) i niski (średnio 15,5%).
W rezultacie zaobserwowano niższy średni dzienny przyrost i współczynnik konwersji paszy u prosiąt o niskiej zawartości białka w pierwszej fazie wzrostu. Jednak pod koniec okresu po odsadzeniu parametry wzrostu nie różniły się istotnie w przypadku obu diet. Współczynniki biegunki były niższe u prosiąt karmionych dietą niskobiałkową niż u prosiąt karmionych dietą wysokobiałkową. Fibrobacteres, Proteobacteria i Spirochaetes były bardziej obfite w kale prosiąt karmionych dietami niskobiałkowymi. Zawartość azotu w kale była niższa u prosiąt karmionych dietami niskobiałkowymi.
Podsumowując, niski poziom białka w diecie może zmniejszyć częstość występowania biegunki po odsadzeniu, jednocześnie tylko nieznacznie wpływając na parametry wzrostu.
Marchetti R, Faeti V, Gallo M, Pindo M, Bochicchio D, Buttazzoni L, Della Casa G. Protein content in the diet influences growth and diarrhea in weaning piglets. Animals. 2023; 13(5): 795. https://doi.org/10.3390/ani13050795